Αθλητισμός

Bundesliga, Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου: Klassiker με φόντο την κορυφή

Ένα από τα κορυφαία ντέρμπι του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου διεξάγεται σήμερα (19:30, Cosmote Sport 1) – Η Μπορούσια υποδέχεται τη Μπάγερν με τη νικήτρια να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Bundesliga

Είναι οι δύο ομάδες που έχουν κερδίσει τους 22 από τους τελευταίους 26 τίτλους της Bundesliga και παρόλο που τα τελευταία χρόνια η Μπάγερν είναι το απόλυτο αφεντικό, η μεταξύ τους αναμέτρηση είναι το απόλυτο ντέρμπι του γερμανικού πρωταθλήματος.

Βεστφαλοί εναντίον Βαυαρών λοιπόν για την 7η αγωνιστική της Bundesliga με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με 15 βαθμούς και ρεκόρ 5 νίκες, 1 ήττα, με τη Μπάγερν να έχει την κορυφαία επίθεση (24 γκολ σε 6 ματς, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ!) και την Ντόρτμουντ την κορυφαία άμυνα (μόλις 2 γκολ σε 6 ματς!).

Κι οι δύο προέρχονται από εκτός έδρας νίκες στο Champions League με την Μπάγερν να επικρατεί 6-2 στο Σάλτσμπουργκ και τη Μπορούσια με 3-0 στο Μπριζ.

Φυσικά τα βλέμματα όλων θα είναι στραμμένα στη μονομαχία Χάαλαντ-Λεβαντόφσκι με τον Νορβηγό να αναζητεί το πρώτο του γκολ σε Klassiker, την ώρα που ο Λέβα όπως αναφέρει και το bundesliga.com έχει 16 γκολ σε 12 ματς κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Φέτος ο Χάαλαντ έχει πετύχει 5 γκολ στο πρωτάθλημα, σκοράροντας ένα γκολ ανά 77 λεπτά, ενώ ο Πολωνός είναι ήδη στα 10 και ο μέρος όρος τους είναι εξωπραγματικός καθώς έχει ένα γκολ ανά 37 λεπτά συμμετοχής!

Στην Μπορούσια δεν υπολογίζονται οι Σμέλτσερ, Ζαγκαντού και είναι αμφίβολος ο Τσαν, ενώ στη Μπάγερν εκτός είναι οι Ντέιβις, Νιάνζου, Σίλε, Τσίρκζεε κι αμβίβολος ο Παβάρ.

Οι πιθανές ενδεκάδες:
Μπορούσια (Λουσιέν Φαβρ): Μπίρκι, Μενιέ, Χούμελς, Γκερέρο, Μπίλινγχαμ, Βίτσελ, Σάντσο, Ρόις, Ρέινα, Χάαλαντ.

Μπάγερν (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Σαρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ερνάντεζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Κομάν, Λεβαντόφσκι.