Αθλητισμός

Europa League: Δυνατές αναμετρήσεις σε Λονδίνο και Μιλάνο

Στο δεύτερο πιάτο των αναμετρήσεων των 22:00 της 3ης αγωνιστικής του Europa League ξεχωρίζουν τα ματς Άρσεναλ-Μόλντε (Cosmote Sport 5) και Μίλαν-Λιλ (Cosmote Sport 8)

Μία πρώτη εικόνα για τις ομάδες που θα έχουν αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης θα είναι διαμορφωμένη μετά το τέλος της σημερινής 3ης αγωνιστικής στο Europa League.

Στο δεύτερο πιάτο της βραδιάς σίγουρα το… ελληνικό ενδιαφέρον εστιάζεται στην αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στη Ζόρια στην Ουκρανία. Το πρόγραμμα των 22:00 ωστόσο περιλαμβάνει εξίσου ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις όπως τα ματς Άρσεναλ-Μόλντε και Μίλαν-Λιλ.

Οι Μιλανέζοι που θέλουν να διευρύνουν το αήττητο σερί τους που μετρά 24 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις (18-6-0), υποδέχονται την επίσης αήττητη γαλλική Λιλ. Στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ μετρούν ήδη δύο τριάρες απέναντι σε Σέλτικ και Σπάρτα Πράγας αποδεικνύοντας ότι δύσκολα θα απειληθούν για την πρόκριση.

Στο έτερο σημαντικό ματς η Άρσεναλ που προέρχεται από μια μεγάλη νίκη σε εκτός έδρας ντέρμπι στην Premier League, έχει κάνει μια πολύ καλή αρχή στην Ευρώπη (2/2) και στα ματς κόντρα στην Μόλντε θέλουν απλά… να ξεμπερδεύουν. Αγωνιστικά, θεωρείται σχεδόν σίγουρο πως ο Μίκελ Αρτέτα θα ξεκουράσει αρκετούς βασικούς του παίκτες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των 22:00

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου

1ος όμιλος
Γιουνγκ Μπόις-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (22:00)

2ος Όμιλος
Άρσεναλ-Μόλντε (22:00)

7ος όμιλος

Λέστερ-Μπράγκα (22:00)
Ζόρια-ΑΕΚ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λέστερ 2 2-0-0 5-1 6
Μπράγκα 2 2-0-0 5-1 6
ΑΕΚ 2 0-0-2 1-5 0
Ζόρια 2 0-0-2 1-5 0

8ος Όμιλος
Σέλτικ-Σπάρτα Πράγας (22:00)
Μίλαν-Λιλ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Μίλαν 2 2-0-0 6-1 6
Λιλ 2 1-1-0 6-3 4
Σέλτικ 2 0-1-1 3-5 1
Σπάρτα Πράγας 2 0-0-2 1-7 0

9ος Όμιλος
Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:00)

10ος όμιλος
Αντβέρπ-ΛΑΣΚ Λιντς (22:00)

11ος Όμιλος
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βόλφσμπεργκερ (22:00)
Φέγενορντ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Βόλφσμπεργκερ 2 1-1-0 5-2 4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2 0-2-0 1-1 2
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2 0-2-0 0-0 2
Φέγενορντ 2 0-1-1 1-4 1

12ος Όμιλος
Χοφενχάιμ-Σλόβαν Λίμπερετς (22:00)
Ερυθρός Αστέρας-Γάνδη (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Χοφενχάιμ 2 2-0-0 6-1 6
Ερυθρός Αστέρας 2 1-0-1 5-3 3
Σλόβαν Λίμπερετς 2 1-0-1 2-5 3
Γάνδη 2 0-0-2 1-5 0

Δημοφιλέστερα

To Top