Αθλητισμός

Premier League: «Άσφαιρη» η Μάντσεστερ (0-0) με την Κρίσταλ Πάλας, 14 βαθμούς από την κορυφή (βίντεο)

Μία ακόμη άσχημη εμφάνιση για τους «Κόκκινους Διάβολους», οι οποίοι… ούτε καν σκέφτονται τον φετινό τίτλο

Η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Σέλχαρστ Παρκ, μιας και η διαφορά από τη Σίτι ήταν στους 15 βαθμούς λίγες ημέρες πριν το μεταξύ τους ραντεβού. Ωστόσο, η Μάντσεστερ έκανε ένα από τα χειρότερα φετινά της επιθετικά ματς και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας.

Η Πάλας μπήκε πιο δυνατά στο ματς, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Χέντερσον είχε σωστές αντιδράσεις. Η πρώτη καλή ευκαιρία πάντως ήταν για τη Μάντσεστερ, αλλά στο 13′ τη σουτάρα του Μάτιτς έβγαλε εντυπωσιακά ο Γκουαΐτα. Ακολούθησε ένα καλό δεκάλεπτο, αλλά τόσο ο Καβάνι όσο και ο Ράσφορντ έχασαν καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9o2ad8wll6x-sf)

Οι Λονδρέζοι ισορρόπησαν μετά το 25′, αντέδρασαν ιδανικά στην πίεση της αντιπάλου, έκλεισαν κάθε «τρύπα» στον άξονα και δεν άφησαν την Μάντσεστερ να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν «κλεισμένος» είχε ελάχιστες επαφές και η ομάδα του αδυνατούσε να απειλήσει. Στο 45′ πάντως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ, ο Μπισάκα έκανε εξαιρετική ενέργεια, αλλά ο Γουόρντ έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στον Καβάνι.

Η Πάλας μπήκε δυνατή στην επανάληψη, ανασταλτικά τα πήγαινε περίφημα, ενώ και δημιουργικά έβαζε δύσκολα στη Μάντσεστερ. Ο Μπρούνο ήταν εκτός ρυθμού και οι Λονδρέζοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό. Μάλιστα, στο 59′ το σουτ του Τάουνσεντ πέρασε μόλις άουτ. Η Γιουνάιτεντ ήταν πιο κακή στο β’ μέρος, δεν είχε ρυθμό, αλλά και τον τρόπο να φανεί απειλητική. Ο Σόλσκιερ πέρασε τον ΜακΤόμινεϊ και τον Τζέιμς, η Μάντσεστερ έγινε πιο επιθετική, αλλά δεν κατάφερε να κάνει μια μεγάλη φάση. Ο Γκρίνγουντ και ο Σο είχαν τις στιγμές τους, όχι όμως και το πολυπόθητο γκολ! Μάλιστα, η καλύτερη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους, ο Φαν Άανχολτ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Χέντερσον.