Αθλητισμός

Δείτε τα γκολ του Europa League: Προβάδισμα για Γιουνάιτεντ και Ρόμα – Σοκ για Αρσεναλ στο 90’+4′

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 0-2 από τη Γρανάδα, η Ρόμα με 1-2 από τον Αγιαξ, η Βιγιαρεάλ με 0-1 από το Ζάγκρεμπ, αλλά η Σλάβια Πράγας έκλεψε το 1-1 από την Αρσεναλ στο Λονδίνο στα πρώτα παιχνίδια των προημιτελικών του Europa League

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με νίκη 2-0 μέσα στη Γρανάδα για τα προημιτελικά του Europa League και πήρε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης. Ανατροπή για τη Ρόμα μέσα στο Άμστερνταμ χάρη στο χειρότερο παίκτη του γηπέδου, γκέλα στο 93′ η Άρσεναλ, νίκη και για Βιγιαρεάλ στο Ζάγκρεμπ!

Θυμηθείτε ΕΔΩ την live περιγραφή των αναμετρήσεων

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Μπορεί η φάση να ξεκίνησε από build up κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση των προτύπων της ομάδας του Άμστερνταμ, αλλά το μεγάλο λάθος του Μαντσίνι οδήγησε στο να φτάσει η μπάλα στον Κλάασεν, ο οποίος την άλλαξε εξαιρετικά με τον Τάντιτς και νίκησε τον Πάου Λόπεθ. Στο 53′ ο Καταλανός τερματοφύλακας της Ρόμα απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τάντιτς, ύστερα από μαρκάρισμα που τού έγινε κρατώντας το σκορ στο 1-0 και καθορίζοντας σε μεγάλο βαθμό την οικονομία του αγώνα όπως έμελλε ν’ αποδειχθεί.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cainavk8m1u1-sf)

Οι τζαλορόσι έφτασαν στην ισοφάριση ύστερα από τέσσερα λεπτά. Δεν τόσο αριστουργηματική η εκτέλεση φάουλ του Λορέντσο Πελεγκρίνι, αλλά το μεγάλο λάθος του Κιέλ Σχέρπεν. Ο 21χρονος ενώ όλα έδειχναν ότι ήλεγχε την πορεία της μπάλας, αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα της Αιώνιας Πόλης έφυγε με τη νίκη αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά. Στο 87′ εκτελέστηκε το κόρνερ από αριστερά, ο Κλάασεν απομάκρυνε και ο Ροζέρ με κοντρόλ με το στήθος και τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Ο Άγιαξ είχε την τελευταία ευκαιρία με την κεφαλιά του Ταγλιαφίκο, αλλά τίποτα. Η Ρόμα καλείται στη ρεβάνς του «Ολίμπικο» να σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα περιμένει πιθανότατα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αλγεινή αντίδραση προκάλεσε η αντίδραση του Καλαφιόρι να πετάξει την πετάξει την μπάλα στο πρόσωπο του ball boy στις καθυστερήσεις.

«Πάγωσε» στο 90+4′ η Άρσεναλ

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cain9dvo9zox-sf)

Από το κακό στο χειρότερο η Άρσεναλ, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σλάβια Πράγας στο Λονδίνο και στην Τσεχία θα παρουσιαστεί με την πλάτη στον τοίχο. Ηταν το 14ο διαδοχικό ματς που η ομάδα του Αρτέτα δέχθηκε γκολ, με την άμυνά της να είναι σε ακόμα ένα ματς η αχίλλειος πτέρνα. Κακό α’ μέρος, με την Άρσεναλ να έχει το πάνω χέρι, να πιέζει, αλλά να μη μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ο Σάκα είχε εξαιρετική ευκαιρία να σκοράρει στο 29′ αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο. Οι Λονδρέζοι πίεσαν στην επανάληψη, αλλά ο Γουίλιαν στα πρώτα λεπτά είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ, ενώ, στο 60′, ο Λακαζέτ πλάσαρε ξανά στο δοκάρι. Οι Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ και Ελνένι πέρασαν στο ματς, έδωσαν ώθηση και στο 86′ ήρθε το πολυπόθητο γκολ! Ο Ομπαμεγιάνγκ μοίρασε υπέροχα στον Πεπέ, ο οποίος δεν αστόχησε. Κι όμως η Αρσεναλ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, μιας και στο 90+4′ η Σλάβια με κεφαλιά του Τόμας Χολμς πήρε την ισοπαλία (1-1).