Αθλητισμός

Europa Conference League: Τα φαβορί την πλήρωσαν

Εκτός από το διασυρμό της Ρόμα στη Νορβηγία την ήττα γνώρισε στην 3η αγωνιστική του ECL και η Τότεναμ στην Ολλανδία από τη Φίτσε, ενώ η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία να… σπάσει το ρόδι

H Ανόρθωση παρά το ισχυρό προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο μέρος, τελικά απέτυχε για τρίτη σερί αγωνιστική να πάρει την πρώτη της νίκη στον όμιλο εξαιτίας του τελικού 2-2 με την Φλόρα. Ο Ντέλετιτς άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Πόποβιτς να διπλασιάζει τα τέρματα των Κύπριων τρία λεπτά αργότερα.

Μετά το φαινομενικά ασφαλές προβάδισμα όμως, η Ανόρθωση έριξε ταχύτητα και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν από την κόλαση. Αρχικά ο Σάπινεν μείωσε στο 38΄πριν φέρει το ματς στα ίσα στο 80΄ και στερήσει από τους γηπεδούχους την πρώτη τους νίκη.

Απροσδόκητη ήττα γνώρισε η Τότεναμ στην Ολλανδία, με την Φίτεσε να επικρατεί 1-0 και να να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι Λονδρέζοι παρουσίασαν τις γνωστές φετινές παθογένειες απέναντι στους Ολλανδούς, οι οποίοι βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Βίτεκ (78′) και προσπέρασαν το σύνολο του Νούνο Εσπίριτο Σάντο στη βαθμολογία.

Από την πλευρά της η αγγλική ομάδα αρχίζει πλέον και… αγχώνεται αφού μετά το πέρας των πρώτων τριών αγωνιστικών βρίσκεται κολλημένη στην τρίτη θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:
1oς ΟΜΙΛΟΣ

Ελσίνκι (Φινλανδία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 0-5
Αλασκέρτ (Αρμενία) – ΛΑΣΚ (Αυστρία) 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Μακάμπι Τελ Αβίβ 7
ΛΑΣΚ 7
Ελσίνκι 3
Αλασκέρτ 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανόρθωση (Κύπρος) – Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 2-2


Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf5bbno2m8gh-sf)

Παρτιζάν (Σερβία) – Γάνδη (Βέλγιο) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Παρτιζάν 6 -2αγ.
Γάνδη 6 -2αγ.
Φλόρα Ταλίν 1
Ανόρθωση 1

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ρόμα (Ιταλία) 6-1


Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf5b4pl5en29-sf)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Μπόντο Γκλιμτ 7
Ρόμα 6
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1 -2αγ.
Ζόρια Λουχάνσκ 0 -2αγ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Κλουζ (Ρουμανία) – Άλκμααρ (Ολλανδία) 22:00
Γιάμπλονετς (Τσεχία) – Ράντερς (Δανια) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Αλκμάαρ 4
Γιάμπλονετς 3
Ράντερς 2
Κλουζ 1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φέγενορντ (Ολλανδία) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 3-1


Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf5bau5xhy4p-sf)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Φέγενορτ 7
Μακάμπι Χάιφα 4
Σλάβια Πράγας 3
Ουνιόν Βερολίνου 3

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Κοπεγχάγη (Δανία) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-2


Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf5b9bhhdqap-sf)

Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία) – Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
ΠΑΟΚ 7
Κοπεγχάγη 6
Σλόβαν Μπρατ. 1 -2αγ.
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς 0 -2αγ.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Φίτεσε (Ολλανδία) – Τότεναμ (Αγγλία) 1-0


Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf5b9rrzuf7d-sf)

Μούρα (Σλοβενία) – Ρεν (Γαλλία) 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Ρεν 7
Φίτεσε 6
Τότεναμ 4
Μούρα 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Καϊράτ Αλμάτι(Καζακστάν) 2-1
Βασιλεία (Ελβετία) – Ομόνοια (Κύπρος) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Καραμπάχ 7
Βασιλεία 4 -2αγ.
Καϊράτ 1
Ομόνοια 1 -2αγ.



Δημοφιλέστερα

To Top