Αθλητισμός

Οριγκί: Ο άνθρωπος για τις μεγάλες ευρωπαϊκές στιγμές της Λίβερπουλ (vids)

Ο Ντιβόκ Οριγκί έγινε ο άνθρωπος που χάρισε στη Λίβερπουλ το ιστορικό 6×6 σε όμιλο του Champions League και όλα τα ευρωπαϊκά του γκολ με την κόκκινη φανέλα είναι… ένα κι ένα!

Ο Βέλγος επιθετικός ξεκίνησε στην αναμέτρηση του «Σαν Σίρο» στην κατά πολύ διαφοροποιημένη Λίβερπουλ που παρέταξε ο Γιούργκεν Κλοπ κόντρα στη Μίλαν. Και μπορεί οι «ροσονέρι» να ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και έναν συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο «Ντραγκάο», ωστόσο, ο Ντιβόκ Οριγκί και οι συμπαίκτες του ήθελαν να μείνουν στην ιστορία.

Κάπως έτσι, σκοράροντας με κεφαλιά στο 55ο λεπτό και βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερο διαδοχικό ματς, ο Βέλγος επιθετικός διαμόρφωσε το 2-1 με το οποίο για πρώτη φορά αγγλική ομάδα κάνει το απόλυτο στα έξι ματς των ομίλων του Champions League σε μια ιστορική σεζόν για τη Λίβερπουλ.

Ο Οριγκί, το περασμένο Σάββατο ήταν ο άνθρωπος που στο 94ο λεπτό της δύσκολης αναμέτρησης πρωταθλήματος με την Γουλβς βρήκε δίχτυα με τρομερή κίνηση πίβοτ και χαμηλό τελείωμα για το 1-0, έχοντας έτσι λυτρώσει δις σε ελάχιστες μέρες την ομάδα του.

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο χρίστηκε σκόρερ για πρώτη φορά από τον τελικό του Champions League τον Μάιο του 2019 και η αλήθεια είναι πως όλα τα γκολ του σε διοργανώσεις της UEFA με την κόκκινη φανέλα είναι τεράστιας σημασίας!