Αθλητισμός

Nations League: Πρώτη επίσημη νίκη της Γαλλίας στο 2022 με σούπερ Ζιρού-Μπαπέ

Δέκα μήνες χωρίς νίκη σε επίσημο ματς παραήταν μεγάλο διάστημα για τη Γαλλία. Και μπορεί ο στόχος της πρωτιάς στο Nations League να είχε χαθεί ανεπιστρεπτί, όμως οι Τρικολόρ βελτίωσαν το πρόσωπό τους την κατάλληλη στιγμή, νίκησαν την Αυστρία (2-0) και έπεισαν περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος, δύο μήνες πριν την έναρξη του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν παρά τους 11 τραυματίες (που έγιναν 12 λόγω της αποχώρησης του Κουντέ με αναγκαστική αλλαγή), είχε κέφια επιθετικά, αλλά και τον Πεντς σε τρομερή μέρα στο πρώτο ημίχρονο. Η τριπλέτα Μπαπέ-Ζιρού-Γκριεζμάν, όμως, έδωσε τις λύσεις μετά την ανάπαυλα.

Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε απολαυστικό γκολ με τρομερή κούρσα και διασκελισμό μπροστά από το κέντρο, περνώντας όποιον βρήκε για να «εκτελέσει» στο κέντρο της εστίας, στο 56′. Εννέα λεπτά αργότερα, από ασίστ του Γκριεζμάν, ο Ζιρού με φοβερή κεφαλιά στον αέρα έγραψε το τελικό 2-0 κι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Γαλλίας οκτώ μέρες πριν κλείσει τα 36 του, πλησιάζοντας παράλληλα τον ρέκορντμαν Τιερί Ανρί στα δύο γκολ (49 αντί 51).

Η Κροατία από την άλλη έγινε αφεντικό στον όμιλο, επικρατώντας μετά από υπέροχο παιχνίδι της Δανίας με 2-1. Σκόρερ της αναμέτρησης τρεις «αρτίστες» με ισάριθμα γκολ εκτός περιοχής. Ο Μπόρνα Σόσα της Στουτγκάρδης στο 49′ με άπιαστο τεχνικό και συρτό πλασέ, ο Κρίστιαν Έρικσεν στο 77′ με «τηλεκατευθυνόμενη» γκολάρα από τα 25-30 μέτρα για το 1-1 και δύο λεπτά αργότερα, η «χρυσή» αλλαγή του Ζλάτκο Ντάλιτς, ο βιρτουόζος, Λόβρο Μάγιερ με εξίσου όμορφο σουτ εκτός περιοχής.