Αθλητισμός

Nations League: Στο Final-4 με Λιβάγια η Κροατία, πρωτιά και για τους Ολλανδούς

Έφυγε για το Final- 4 με υπογραφή Λιβάγια! Αν και συνάντησε γερή αντίσταση στην Αυστρία, τελικά η Κροατία είδε τον πρώην επιθετικό της ΑΕΚ να ανοίγει το δρόμο για τη νίκη με 3-1 και να της κλείνει μια θέση για την τελική φάση του Nations League.

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων με γκολ του Μόντριτς (6΄) που ανέβηκε στην 5η θέση θέση των all times σκόρερς της Χρβάτσκα με 23 γκολ, οι Αυστριακοί βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν άμεσα με γυριστή κεφαλιά του Μπάουμγκάρτνερ μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Κροατία δεν έβρισκε το πολυπόθητο γκολ που θα την έστελνε στην πρώτη θέση, με τον Ντάλιτς να ρίχνει τελικά στη μάχη τον Μάρκο Λιβάγια στο 62΄. Μια επιλογή για την οποία δικαιώθηκε απόλυτα μόλις επτά λεπτά αργότερα, καθώς ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έγραψε το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Τη νίκη των φιλοξενούμενων και παράλληλα τον υποβιβασμό της Αυστρίας στη League B σφράγισε ο Λόβρεν στο 72΄.

Αντίθετα, νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε η Δανία που επιβλήθηκε 2-0 των Γάλλων αλλά περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από τους Κροάτες. Ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο με γκολ των Ντόλμπεργκ (34΄) και Όλσεν (39΄) αρκούσε στους γηπεδούχους για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα, με τους Τρικολόρ από την πλευρά τους να γλιτώνουν στο… παρά ένα τον υποβιβασμό χάρη στη νίκη της Κροατίας.