Αθλητισμός

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 89-83: Με κορυφαίο τον Ταβάρες η… βασίλισσα στο θρόνο του Supercopa – Δείτε βίντεο

Ματσάρα είδαμε στον τελικό του Supercopa. Το clasico μεταξύ Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, είχε νικητές τους Μαδριλένους που τελικά επικράτησαν με 89-83 μετά από θρίλερ το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια ο Ντεκ έχασε την ευκαιρία να χαρίσει νωρίτερα το τρόπαιο στους Μαδριλένους, όμως ήταν κομβικός στην παράταση με κρίσιμες βολές και μεγάλες άμυνες.

Για τη Ρεάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταβάρες με 24 πόντους, 5 τάπες, 12 ριμπάουντ και 40 στην αξιολόγηση, ενώ 14 είχε ο Γιουλ και 15 ο Ντεκ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pjcssjg5t)

Στον αντίποδα ο Σανλί είχε 21 πόντους, ενώ ο Λαπροβίτολα είχε 12 με 14 ασίστ, αλλά με 4/12 σουτ.

Πάντως στη Ρεάλ ανησυχούν για την κατάσταση του Ρούντι Φερνάντεθ, ο ο οποίος έπεσε άτσαλα στο παρκέ σε προσπάθειά του να σκοράρει και αποχώρησε κρατώντας τον καρπό του. Αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του Τσους Ματέο σαν head coach της… Βασίλισσας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pkr1re47l)

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση, κάτι που δείχνει και το σκορ, με τη Ρεάλ να προηγείται με 17-15. Στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε με 21-28 χάρη στον Βέσελι. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με τον Μούσα να κάνει το 29-37.

Στα τελευταία λεπτά της τριτης περιόδου, ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Γιουλ και με τρία τρίποντα, μετέτρεψε το 44-49 σε 55-49, με τους Καταλανούς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Μια τριποντάρα του Ρούντι από τα 9 μέτρα έκανε το 58-51 στο 32′, όμως ο Σανλί που ήταν εντυπωσιακός στο ματς δεν άφησε τη Βασίλισσα να ξεφύγει.

To ματς έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τον Ντεκ να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 37′. O Tαβάρες έκανε το 71-69 με δύο βολές στα 50 δευτερόλεπτα, ενώ ο Τόμπι ισοφάρισε σε 71-71 στα 15 δευτερόλεπτα. Ο Ντεκ πήρε την ευθύνη, αλλά αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. O Nτεκ έκανε το 83-81, ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Γιοκουμπάιτις ισοφάρισε. Ο Γιαμπουσέλε έγραψε το 85-83, ενώ ο Λαπροβίτολα αστόχησε στα 24 δευτερόλεπτα σε τρίποντο. Ο Ντεκ πήγε στις βολές και με 2/2 καθάρισε το ματς και τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-37, 55-49, 71-71, 89-83 (παρ.)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pty42murd)