Premier League, Τσέλσι-Άρσεναλ 0-1: Δεν αφήνει την κορυφή

Οι «κανονιέρηδες» δεν σταμάτησαν ούτε στο Στάμφορντ Μπριτζ, δεν λοξοδρόμησαν ούτε στην 13η αγωνιστική και παρέμειναν στην κορυφή επιβεβαιώνοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι είναι διεκδικητές του φετινού τίτλου.

Παρά την πίεση από τη χθεσινή νίκη της Σίτι, που έφερε την ομάδα του Γκουαρδιόλα προσωρινά στην πρώτη θέση, η ομάδα του Αρτέτα έβγαλε χαρακτήρα στο ντέρμπι του Λονδίνου όπου από την αρχή ως το τέλος ήταν ανώτερη και έστειλε πολλαπλά μηνύματα…

Η Τσέλσι σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε μόλις μία τελική και ήταν πολύ τυχερή που το σκορ έμεινε στο 0-0 αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια…

Ακόμη χειρότερη η εικόνα των μπλε στο 2ο ημίχρονο με την Άρσεναλ να απειλεί στο 55′ με τον Μαρτινέλι και να βρίσκει το γκολ στο 63′ με τον Γκάμπριελ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενω στη συνέχεια δεν απειλήθηκε φτάνοντας εύκολα στο διπλό.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία:
Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3΄ πεν. Ροντρίγκο, 60΄ Γκρίνγουντ, 68΄ Κούπερ, 84΄ Σάμερβιλ – 7΄ Ταβερνιέ, 19΄ Μπίλινγκ, 48΄ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (16΄ Αλβαρες, 90+5΄πεν. Χάαλαντ – 28΄πεν. Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20΄ Γκιμπς-Γουάιτ, +90΄αυτ. Ζανκα – 45΄ πεν. Μπεούμο, 75΄ Γουισά)

Γουλβς-Μπράιτον 2-3 (13΄ Γκουέδες, 34΄πεν. Νέβες – 10΄ Λαλάνα, 44΄ Μιτόμα, 84΄ Γκρος)

Έβερτον-Λέστερ 0-2 (45΄ Τίλεμανς, 86΄ Μπαρνς)

Τσέλσι-Άρσεναλ 0-1 (63΄ Γκάμπριελ)