Αθλητισμός

EFL Cup: Στη Σίτι το ντέρμπι, η Φόρεστ «πέταξε» εκτός την Τότεναμ, ζορίστηκε η Λίβερπουλ, «κάζο» για Άρσεναλ – Δείτε βίντεο

Η Μάντσεστερ Σίτι αγωνίστηκε χωρίς τον Χάαλαντ, αλλά δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Τσέλσι και την πρόκριση στο Λιγκ Καπ της Αγγλίας.

Με δύο γκολ από τους Μαχρές και Άλβαρεζ μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι “καθάρισε” το ντέρμπι με την Τσέλσι και σφράγισε το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση.

Εκεί θα βρεθεί και η Λίβερπουλ, παρότι έπαιξε με τη… φωτιά κόντρα στην Ντέρμπι. Οι “κόκκινοι” αγωνίστηκαν με αλλαγές και είχαν βασικό τον Κώστα Τσιμίκα, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ένα γκολ και μετά το 0-0 σε 90 λεπτά, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Οι δύο ομάδες έχασαν πέντε συνολικά σε 10 προσπάθειες, αλλά η Λίβερπουλ ένα λιγότερο και ο Έλιοτ την έστειλε στην επόμενη φάση, γράφοντας το 3-2 από τη βούλα.