Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης – Εφές 94-85: Πήρε εκδίκηση για τον τελικό του Βελιγραδίου

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 15-8 στα μέσα της πρώτης περιόδου, χάρη στις βολές του Ταβάρες. Ο Κλάιμπερν μείωσε σε 19-15 στο 8′, όμως ο Χεζόνια απάντησε με τρίποντο για το 26-17 στο 9′.

Ο Τέιλορ έκανε το 37-31 για την Εφές στο 15′. Η Ρεάλ κατάφερε να πάει στο +9 (45-36) χάρη στον Πουαριέ. Ο Γιουλ με ένα απίθανο τρίποντο από το κέντρο έκανε το 54-43 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Αταμάν είχε 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο.

Οι Μαδριλένοι πήραν ψυχολογία και με το γκολ-φάουλ του Χάνγκα έφυγαν με 16 πόντους για το 60-45 στο 23′. Ο Χεζόνια έκανε το 66-51 στο 27′. Μίτσιτς και Κλάιμπερν με τρίποντα έριξαν τη διαφορά στους 9 (66-57).

Η ομάδα του Ματέο δεν είχε πρόβλημα να πατήσει… γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και να κάνει το 88-75 με το κάρφωμα του Ταβάρες. Ο Μίτσιτς μείωσε σε 90-79 στο 37′. O Tαβάρες σκόραρε για το 92-83 στα 51 δευτερόλεπτα και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 54-43, 69-63, 94-85

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ είχε 25 ασίστ αντί 13 της Εφές, ενώ ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

MVP: Ντεκ και Πουαριέ είχαν από 13 πόντους και ήταν πρώτοι σκόρερ του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλό ματς έκανε ο Χάνγκα με 11 πόντους και 6 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπομπουά είχε 2 πόντους με 1/4 σουτ και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η τριποντάρα του Γιουλ από το κέντρο στο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 25 ασίστ της Ρεάλ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφές έπεσε στο 2-5 και συνεχίζει να προβληματίζει, ενώ η Ρεάλ έδειξε χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο και πήγε στο 4-3.