ATP Finals: Στα ημιτελικά ο Φριτζ κόντρα στον Τζόκοβιτς, νίκησε με 2-1 τον Αλιασίμ – Δείτε βίντεο

Τέιλορ Φριτζ βρέθηκε την τελευταία στιγμή στο Τορίνο, αντικαθιστώντας τον τραυματία Κάρλος Αλκαράθ και ο 25χρονος Αμερικανός βρίσκεται στα ημιτελικά του ATP Finals.

Στον αγώνα που θα έκρινε τη 2η θέση στον «πράσινο» όμιλο ο Φριτζ νίκησε τον Καναδό, Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με 7-6(4), 6-7(5), 6-2 και πέρασε στα ημιτελικά και στη συνάντηση με τον Νόβακ Τζόκοβιτς το Σάββατο (19/11).

O Φριτζ άρχισε τον αγώνα με δύο love games, για το 2-1, με τους δύο παίκτες να κρατούν το σερβίς τους και το σετ να οδηγείται στο 6-6 και στο tie break.

Eκεί ο Οζέρ-Αλιασίμ προηγήθηκε 2-1, όμως ο Φριτζ προσπέρασε με 4-2, έφθασε στο 6-3 και στο 2ο set point κατέκτησε το σετ με 7-6(4) σε 59 λεπτά.

Απαράλλαχτο το σκηνικό και στο 2ο σετ, χωρίς ίχνος ευκαιρίας για break, με τον Οζέρ-Αλιασίμ να παίρνει το προβάδισμα και τον Αμερικανό να ισοφαρίζει σε 6-6, για να υπάρξει νέο tie break.

Εδώ υπήρξε ανατροπή, ο Φριτζ προηγήθηκε 3-1 και 4-3, ο Οζέρ-Αλιασίμ πέρασε μπροστά με 5-4, πήγε στο 6-5 και αμέσως τελείωσε τη διαδικασία, κατακτώντας το σετ με 7-6(5) σε 66 λεπτά.

Όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ, ο Φριτζ στο 6ο game όπου παίχθηκαν 12 πόντοι πέτυχε το break για να ξεφύγει με 4-2 και με love game έφθασε ένα game μακριά από την πρόκριση, 5-2.