Basket League, ΠΑΟΚ – Προμηθέας 97-92: O Ράιλι τον έστειλε στην τετράδα

Ο ΠΑΟΚ έπιασε τετράδα στη βαθμολογία της Basket League διαμορφώνοντας το ρεκόρ του στο 4-2! Πώς; Χρειάστηκε να επικρατήσει του Προμηθέα στην Paok Sports Arena με 97-92 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, έβγαλε “ηχηρή” αντίδραση στο… τελευταίο δεκάλεπτο και με κυριαρχική εμφάνιση από τον Τζέιλεν Ράιλι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στο παρκέ με διάθεση… για σουτ και με τρία τρίποντα από Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς έφτασαν προηγήθηκαν 5-9 έπειτα από 2 λεπτά αγώνα. Σαλούστρος και Φράνκε ισοφάρισαν στο 11-11 λίγες στιγμές αργότερα, όμως ο Προμηθέας βάζοντας και άλλους παίκτες στην εξίσωση έφτασε στο +9 (13-22) 3’30” πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο. Ο Ράιλι έδωσε ανάσα με το δεύτερό του τρίποντο (18-24), όπως και ο Τσιακμάς με τους Γιανγκ και Τανούλη να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι για το +3 (23-30) στο 10′.

Ο Χαντς που είχε αναλάβει κομβικό ρόλο τόσο σε δημιουργία όσο και σε σκοράρισμα “προκάλεσε” 7 πόντους για να κρατηθεί ο ΠΑΟΚ στο 30-34. Και ακόμη και αν ο Γιανγκ συνέχιζε να αποτελεί πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων, εκείνοι τις βολές του Μαργαρίτη και το λέι απ του Τσιακμά πήγαν σε απόσταση αναπνοής (38-39). Σε εκείνο το σημείο οι Πατρινοί είχαν χάσει και την επαφή τους με το τρίποντο (4/6 στην αρχή, 4/11 στο 17′). Μάλιστα, ο Φράνκε με γκολ φάουλ κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του μετά το αρχικό 5-3 (41-39) με 2μιση λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, το οποίο έληξε με ισχνό προβάδισμα του Προμηθέα.

Η αρχή του δεύτερου μισού βρήκε τον Τανούλη να στέλνει το σύνολο του Γιατρά στο +3 (46-49), μία διαφορά που δεν εμφανίστηκε ξανά στον πίνακα μέχρι και το 25′ αφού οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και απαντούσαν σε κάθε προβάδισμα του αντιπάλου τους. Πόλεϊ και Σαλούστρος κρατούσαν μπροστά τον ΠΑΟΚ, με τον Κουλμπόκα στην άλλη πλευρά να είναι “ζεστός” να διατηρεί τον Προμηθέα σε καλή τροχιά και με 11 προσωπικούς πόντους να διαμορφώνει το 65-70 στο 30ο λεπτό αλλάζοντας και πάλι την ισορροπία του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και πάλι. Το μακρινό σουτ του Ράιλι ξεκίνησε την αναμέτρηση από το μηδέν, με τον Αμερικανό να κάνει το 72-72 8’53” πριν το τέλος. Με επιμέρους 18-8 σε περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά στην καθοριστική περίοδο και με την ενέργεια που έδινε ο παίκτης του Λυκογιάννη στους συμπαίκτες του η απόσταση ήταν στο 85-78 με 3’57” να απομένουν. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή και παρόλο που ο Κάουαν κατέβασε στους 5 δεν κατάφερε να “ζητήσει” κάτι παραπάνω από αυτό το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις κάθε φορά που βρισκόταν με το προβάδισμα ο Προμηθέας, ενώ το 30-22 του τελευταίου δεκαλέπτου με 11 πόντους του Ράιλι έβαλε τη σφραγίδα στο ματς.

Ο MVP: Ο Τζέιλεν Ράιλι με 21 πόντους (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά.