Θάντερ – Νάγκετς 126-131: Γκίλτζιους Αλεξάντερ vs. Γιόκιτς σημειώσατε… διπλό στην παράταση

Οι Θάντερ ήταν εξαιρετικά μαχητικοί στην Οκλαχόμα κόντρα στους Νάγκετς, οι οποίοι ωστόσο επικράτησαν με 126-131 στον έξτρα χρόνο για το 11-7 της σεζόν με σούπερ Γιόκιτς.

Οι δυο τους μοιράστηκαν ουσιαστικά από ένα δωδεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά οι Θάντερ πέτυχαν επιμέρους 34-15 και έπειτα οι Νάγκετς «απάντησαν» με 23-36. Ο Ποκουσέφσκι είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στο +3 με δύο βολές, ευστόχησε στη μία για το 120-118 1’36” πριν το τέλος με τον Γκόρντον να ισοφαρίζει στο 47.3” και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση. Εκεί, ένα 11-6 των φιλοξενούμενων έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κάτοχος του τίτλου του MVP, Γιόκιτς, είχε double-double με 39 πόντους και 10 ριμπάουντ και υπολειπόταν μία ασίστ για το triple-double. Ο Άαρον Γκόρντον με επίσης πολύ καλή εμφάνιση 31 πόντων, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, και ο Μπράουν είχε 19 με 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο Τζο είχε 21, ο Ντορτ 18 με 7 ριμπάουντ και ο Ρόμπινσον των 11 ριμπάουντ συμπλήρωσε και 8 πόντους. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε 29 λεπτά και είχε 13 πόντους (5/8 σουτ εντός παιδιάς), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ.

Denver Nuggets vs Oklahoma City Thunder - Full Game Highlights | November 23, 2022 NBA Season