Euroleague: Η Βιλερμπάν… απέδρασε με Ντε Κολό από τη Βαρκελώνη, νίκες για Μπασκονία και Εφές – Δείτε βίντεο

Η Βιλερμπάν πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στη Βαρκελώνη, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 74-75, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν εκείνος που πέτυχε κρίσιμους πόντους στο τελευταίο λεπτό, σκοράροντας και το νικητήριο καλάθι στην τελευταία επίθεση των Γάλλων, έχοντας μπροστά του τον Νίκολα Μίροτιτς.

Ο αγώνας
Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο Palau Blaugrana και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Τζόνα Μάθιους έκανε το 8-19 στο 8′, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-21. Πάντως η Μπαρτσελόνα πήρε άμεσα κεφάλι στο σκορ με τον Νίκολα Μίροτιτς (24-23, 13′), άντεξε στην πίεση της Βιλερμπάν και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-40, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Κάιλ Κούριτς, παρά την κυριαρχία των Γάλλων στα ριμπάουντ.

Οι συνεχόμενοι πόντοι των Μίροτιτς και Τόμας Σατοράνσκι ανέβασαν τη διαφορά στο +12 για τους Καταλανούς (52-40, 22′) όμως οι Γάλλοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν κι άλλο, μειώνοντας σε 62-57 στο 30′. Μάλιστα ο Φαλ σκόραρε για το 64-66 στο 35′ ενώ το τρίποντο του Σερτάκ Σανλί έκανε το 72-71 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στα 2:09 για το φινάλε. Το ματς πήγε στην… κόψη του ξυραφιού, με τον Ντε Κολό να διαμορφώνει το 72-73 στα 43″, υποχρεώνοντας τον Σάρας να καλέσει timeout.

Ο Νίκο Λαπροβίτολα σκόραρε με δύσκολη προσπάθεια για το 74-73 στα 24.1″ ενώ ο Ντε Κολό το πήρε πάνω του, σκοράροντας μεγάλο καλάθι μπροστά στον Μίροτιτς για το 74-75 στα 1.1″ για τη Βιλερμπάν! Ο Βέσελι προσπάθησε να σκοράρει με φόλοου έπειτα από την επαναφορά όμως δεν τα κατάφερε και οι Γάλλοι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75.

De Colo lifts ASVEL over Barcelona! | Round 12, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 78-53
Η Μπασκόνια παρέμεινε σταθερά στην οκτάδα της Euroleague μετά και την εύκολη -όπως εξελίχθηκε το ματς- επικράτησή της απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις έχοντας διατηρήσει -και σχετικά εύκολα- διαφορά 13 πόντων ενώ στην τελευταία περίοδο έκανε την… έκρηξή της με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να κλείσει στο +25! Ο Πιέρια Χένρι έκανε τα… πάντα στο παρκέ έχοντας 14 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 25:24.