Basket League, Λαύριο-Καρδίτσα 81-80: «Ζωντανό» στη μάχη για την παραμονή

Το Λαύριο παρατάχθηκε κόντρα στην Καρδίτσα κουβαλώντας οκτώ ήττες στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές της Basket League, έχοντας κυκλώσει το ματς με τους νεοφώτιστους ως must-win.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τον Πριτζέτ (68-76, 35′), κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη τη… ζωή του Λαυρίου όμως η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρήκε λύσεις με τα κρίσιμα καλάθια των Κουζέλογλου και Γερομιχαλού, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της σεζόν.

Ο αγώνας

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 12-6 με τον Πέτρο Γερομιχαλό όμως η Καρδίτσα ισορρόπησε άμεσα, έτρεξε σερί 8-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου (12-14, 6′). Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τους Πριτζέτ, Γκάμπροβσεκ κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-26 κόντρα στους γηπεδούχους που είχαν μόλις 1/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +10 με τον Πριτζέτ (18-28, 11′). Το Λαύριο αντέδρασε με μπροστάρη τον Σάβιον Φλαγκ, ανακτώντας το προβάδισμα με τον Αμερικανό γκαρντ, ο οποίος ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 37-36 στα 2:03 για το ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, η Καρδίτσα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-42, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Άλεξ Χάντερ, μολονότι ο Ντελόριελ φορτώθηκε νωρίς με τέταρτο φάουλ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως η Καρδίτσα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 60-64. Ο Πριτζέτ σκόραρε για το +8 (68-76, 35′) ενώ τα back-to-back τρίποντα του Κουζέλογλου κράτησαν όρθιους τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 74-78.

Ο Γερομιχαλός πήρε τη σκυτάλη, σκοράροντας πέντε σερί πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή, κάνοντας το 79-78 για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη! Ο Κουζέλογλου το πήρε πάνω του για το 81-78 δίνοντας τεράστια… ανάσα στο Λαύριο. Η Καρδίτσα είχε την ευκαιρία της στο τέλος με τον δείκτη του σκορ στο 81-80 όταν ο Χάντερ έκλεψε την μπάλα αλλά ο Πριτζέτ έκανε λάθος στα 4.5″!

Η Καρδίτσα είχε… μηδέν ομαδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο ως εκείνο το σημείο, προσπάθησε να στείλει τους παίκτες του Λαυρίου στις βολές, κάτι που τελικά δεν κατάφερε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80.