Λέικερς – Σέλτικς 118-122: Επική ματσάρα και clutch Τέιτουμ – Δείτε βίντεο

Σε μία επική ματσάρα που διεξήχθη στο Λος Άντζελες, οι Λέικερς (11-16) δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα που έχτισαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και ηττήθηκαν με 122-118 από τους Σέλτικς (22-7) στην παράταση.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και ο Άντονι Ντέιβις ήταν για άλλο ένα βράδυ τόσο συγκινητικοί και τόσο μόνοι. Οι δυο τους επί της ουσίας υπέγραψαν ένα επιμέρους 31-5 δίνοντας το προβάδισμα με 98-90 στους Λέικερς, 7 λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Κέλτες θέλησαν να επιστρέψουν από το 108-100 στα 2’30” πριν τη λήξη και ένα τρίποντο του Σμαρτ έκοψε τη διαφορά στους δύο. Ο φανταστικός Τέιτουμ πέτυχε τον 42ο πόντο του ισοφαρίζοντας 110-110 μπροστά στα χέρια του ΛεΜπρόν που έχασε την ευκαιρία για το buzzer.

Τέιτουμ, Μπράουν και Γουίλιαμς ήταν κυρίαρχοι στην παράταση και έφεραν το «W» στην πλευρά των Κελτών, με τον Τέιτουμ να σκοράρει 44 πόντους με 5/10 τρίποντα και φυσικά το καλάθι του αγώνα που έστειλε το ματς στην παράταση, δίπλα στα 9 ριμπάουντ και τις 6 ασίστ.

Los Angeles Lakers vs. Boston Celtics Full Game Highlights | Dec 13 | 2022-2023 NBA Season

Ο Τζέιλεν Μπράουν προσέθεσε 25 (7/14 2π, 3/7 3π) με 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Τζέιμς σκόραρε 33, πλησιάζοντας το triple double με 9 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες, δίπλα στον εξωπραγματικό Ντέιβις με τους 37 πόντους του και τα 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-37, 50-65, 82-88, 110-110, 118-122.

Πηγή: gazzetta.gr