Basket League, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 71-83: Τρίποντη εκτέλεση στα Άνω Λιόσια

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε την ΑΕΚ να θέλει να… τρέξει και να εκδηλώνει γρήγορα τις επιθέσεις της. Με τον Γουίλιαμς να ανοίγει το σκορ του αγώνα και τον Φρέζιερ να ακολουθεί με 2/2 τρίποντα έφτασε στο 8-0 μετά από ενάμιση λεπτό και προτού σκοράρει ο Σαλούστρος για να «σπάσει» το μηδέν. Χαντς και Φράνκε κατάφεραν να δώσουν «ανάσα» στον ΠΑΟΚ και να επαναφέρουν την ομάδα τους κάτω από τους 10 πόντους που είχε φτάσει η διαφορά με τον Φλιώνη (12-7). Παρά τα λάθη που δεν ήταν κολακευτικά για τη στατιστική του ΠΑΟΚ (5), οι βοήθειες του Μαργαρίτη και τα καλάθια του Σλαφτσάκη διαμόρφωσαν το 16-16 στο 8′ με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου να είναι στο 21-20 υπέρ της «Ένωσης».

Ό,τι δεν κατάφερε ο Σάιμπερτ στο τέλος της αρχικής περιόδου, το έκαναν οι Πόλεϊ και Χαντς με ένα 7-2 στις αρχές της επόμενης κάνοντας το 23-27 και το +4 για πρώτη φορά στον αγώνα. Τα ριμπάουντ εξελίχθηκαν σε σημαντικό παράγοντα μέχρι εκείνο το σημείο με τους Θεσσαλονικείς να έχουν 6 επιθετικά (σύνολο 16 έναντι 8 της ΑΕΚ) και να “κερδίζουν” το δικαίωμα να πάρουν πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Ο Πόλεϊ (8 πόντους στο δεκάλεπτο) έδινε στον ΠΑΟΚ τις λύσεις που έψαχνε για να παραμένει σε θέση οδηγού (29-32) και ο Φράνκε ανέβασε σε +9 (29-38) στο 17′ από το τρίποντο (4/6 από το 10′ έως το 17′, 0/3 η ΑΕΚ). Εκείνος που επιχείρησε να αλλάξει το μομέντουμ για την ΑΕΚ ήταν ο Φρέζιερ με προσωπικούς πόντους και πίεση στη μπάλα (36-39), όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το +3 στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή και σε μία φάση… καρμπόν, ο Γουίλιαμς σκόραρε για να στείλει τις ομάδες στον πόντο (38-39) με τον Σαλούστρο να μετουσιώνει το 8ο λάθος της ΑΕΚ σε καλάθι και τον Φράνκε να ανεβάζει ξανά στους 5 (38-43). Το σκορ αυτό μετατράπηκε σε 45-43 με τον Φρέζιερ των 18 πόντων (4/6 τρ.) να αρχίζει από εκεί που σταμάτησε και τον Γουίλιαμς να ολοκληρώνει ένα 7-0 σερί για τους γηπεδούχους. Ο Ράιλι που μέχρι εκείνο το σημείο είχε επιχειρήσει σουτ μόνο πίσω από το τόξο έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +3 μετά από τη νέα ισοπαλία, ενώ ο Χαντς προκάλεσε το 51-56 στο 29′. Ο ΜακΓκρίφ που παρέμενε εκτός παιχνιδιού, δεν σκόραρε στο pick n’ roll με τον Στρέλνιεκς και η τελευταία περίοδος έβρισκε τις ομάδες στο 52-56.

Μέσα στα… κύματα λαθών που «χτυπούσαν» τις δύο ομάδες, ο Ράιλι βάζοντας το 10ο τρίποντο του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε αρχικά το 52-59, ενώ έστειλε το σύνολο του Λυκογιάννη στο +9 (52-61) στο 32′. Η αστοχία της «Ένωσης» από το ίδιο σημείο (5/20) δεν έδινε τη δυνατότητα στους παίκτες του Καντζούρη να πλησιάσουν, την ώρα που στην άλλη πλευρά στο 33ο λεπτό ο πίνακας έγραφε το 54-65. Η ΑΕΚ πιέζοντας ψηλά και αλλάζοντας την τακτική της πλησίασε τη ρακέτα με και με κύριο πρόσωπο τον Φρέζιερ μείωσε σε 58-65 πριν ευστοχήσει ο Πόλεϊ από μακριά. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος ΜακΓκρίφ και Γουίλιαμς έδιναν ενέργεια στους γηπεδούχους (65-70), όμως ο Ράιλι με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83