Basket League, Ιωνικός – Καρδίτσα 78-71: Νίκη παραμονή για τους Νικαιώτες

Στο ντέρμπι της… ουράς πανηγύρισαν οι γηπεδούχοι. Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με 78-71 της Καρδίτσας. Με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 3-8 και πήρε ανάσα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-10 και βρίσκονται στην τελευταία θέση και χρειάζονται να ανέβουν άμεσα.

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Καρδίτσα και στο τέλος της περιόδου, εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους, αφού προηγήθηκε με 28-13 με το τρίποντο του Αρσενόπουλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpm2dew02r0h)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpm1514to0y9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpm11v3s10bl)

Η Καρδίτσα μείωσε σε 31-23 στο 12′ με τον Γκιουζέλη. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τον Μάντζαρη ξέφυγαν με 38-23 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Αγραβάνης με δύο βολές έκανε το 41-32 στο 19′. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 16 με 6 ριμπάουντ στο ημίχρονο.

Ο Καπελάν σκόραρε για το 48-35 στο 22′, όμως ο Αθηναίου με τρίποντο έφερε το ματς στο 52-44, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Πρίτζετ μείωσε σε 55-49 στο 29′.

Ο Γουέστ με ωραίο καλάθι έφερε την Καρδίτσα στο -3 (60-57) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Αθηναίου έκανε το 70-67, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Αθηναίου σκόραρε για το 72-69 στο 39′, με τον Λέισι να απαντά για το 74-69. Ο Νούνιες κάρφωσε για το 76-69 στα 23 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71