Basketball Champions League, ΠΑΟΚ – Ρίτας 81-78: O Ράιλι τον κράτησε «ζωντανό»

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε έντονα το «refuse to lose» στο κλειστό της Πυλαίας και φρόντισε να μείνει «ζωντανός» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στους «16» του BCL.

Αν και είχε απέναντί του έναν φοβερό και τρομερό Μάρκους Φόστερ (31π., 5/8δίπ., 5/12τρ., 6/6β) για τρία δεκάλεπτα, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και δη στο -10 (67-77) στο 36′, μπόρεσε να βρει τις αμυντικές λύσεις και το «αντίδοτο» απέναντι στον Αμερικανό και ταυτόχρονα να ευστοχήσει σε μεγάλα σουτ.

Κάπως έτσι έφερε το ματς στο… τελευταίο σουτ του Τζέιλεν Ράιλι ο οποίος στα 7” πριν από το τέλος ευστόχησε στο πιο «clutch» τρίποντο της βραδιάς το οποίο έμελλε και να κρίνει το ματς. Ο Αμερικανός είχε 15 πόντους με 4/9 τρίποντα, ενώ άλλους 20 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/8 τρίποντα είχε ο Τζέιλεν Χαντς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cppmc771lach)

Το ματς
Ο Μάρκους Φόστερ μπήκε κάτι παραπάνω από «ζεστός» στο κλειστό της Πυλαίας, έχοντας πετύχει 11 από τους 20 πρώτους πόντους της ομάδας του για το 9-20 στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν κάτι παραπάνω από νωθρός σε αυτό το διάστημα, κάτι που ανάγκασε τον Λυκογιάννη να αλλάξει και τα 5/5 της πεντάδας του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε στους πέντε πόντους (17-23) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Χαντς και Σαλούστρος έδιναν βοήθειες στην επίθεση, ενώ ο Φόστερ ήταν η μόνιμη απειλή για το καλάθι του ΠΑΟΚ (11π., 3/5τρ., 2/2β.)

Στην 2η περίοδο ήρθαν τα πάνω κάτω. Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εκείνη που «κλείδωσε» τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους 12-5 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (29-28) στο 15′. Έκτοτε τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους. Ο Τζέιλεν Χαντς πήρε «φωτιά» έξω από τα 6.75 μέτρα και ηγήθηκε για να φτάσει η διαφορά και στο +12 για τον ΠΑΟΚ (44-32) με την οποία έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο στην Πυλαία (46-34).