Μπακς – Πέισερς 132-119: Ο Γιάννης έλειπε, αλλά ο Χόλιντεϊ… βομβάρδισε την Ιντιάνα

Δεν πήγαιναν καλά τον τελευταίο καιρό τα πράγματα για τους Μπακς στα ματς που τους έλειπε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο όμως κόντρα στους Πέισερς άλλαξε αυτά. Μετά τις δύο ήττες από τους Χιτ, τα ελάφια επέστρεψαν στις νίκες, αφού πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 132-119 κόντρα στους Πέισερς. Στο 23-22 έπεσε η Ιντιάνα, ενώ το Μιλγουόκι ανέβηκε στο 28-16 και κυνηγάει τους πρώτους στην Ανατολή, Σέλτικς.

Ο Άλεν έδωσε προβάδισμα στους Μπακς με 105-104, οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Νουόρα με τρίποντο να γράφει το 108-107. Ο ΜακΚόνελ έγραψε το 114-111. Ο Χόλιντεϊ έκανε το 126-117, δύο λεπτά πριν τη λήξη, απλοποιώντας τα πράγματα για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ, η οποία έδειξε χαρακτήρα με την αντίδραση της στο δεύτερο ημίχρονο. Τα… ελάφια έχαναν με 76-65 στο ημίχρονο, αλλά άλλαξν πρόσωπο στη συνέχεια και πήραν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Φοβερό πρώτο ημίχρονο ο ΜακΚόνελ, αλλά στο τέλος μίλησε ο Χόλιντεϊ

Από την πλευρά των ηττημένων ματσάρα έκανε ο ΜακΚόνελ είχε 29 πόντους (11/16 σουτ και 4/4 τρίποντα) με 9 ασίστ, ενώ μέτρησε 25 πόντους με 9/9 σουτ, 4/4 τρίποντα και 3/3 βολές στο ημίχρονο (career high από το ημίχρονο). Σημαντική η συνεισφορά του Τέρνερ με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά όχι αρκετή. Ο Χιλντ σταμάτησε στους 18, ενώ 11 με 8 ριμπάουντ είχε ο Μάθουριν.

Για το Μιλγουόκι που σε άλλο ένα ματς δεν είχε τους Αντετοκούνμπο και Μίντλετον, 21 πόντους με 11 ριμπάουντ είχε ο Πόρτις, ο Χόλιντεϊ μέτρησε 35 πόντους και 11 ασίστ και ήταν κορυφαίος του ματς, ενώ στους 19 πόντους σταμάτησε ο Μπρουκ Λόπεζ. O Άλεν είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Το Μιλγουόκι ήταν εντυπωσιακό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με 23/46 τρίποντα, ενώ στον αντίποδα το πάλεψαν και οι Πέισερς που τελείωσαν με 19/40. Επόμενα ματς για τους Μπακς αυτό με τους Ράπτορς εντός έδρας και με τους Καβς μέσα στο Κλίβελαντ,

Tα δεκάλεπτα: 32-38, 65-76, 93-98, 132-119