Αθλητισμός

Australian Open: Η Ριμπάκινα πέταξε έξω την Σβιόντεκ, αποκλεισμός και για Γκοφ

Η Ελενα Ριμπάκινα φαίνεται πως έχει βαλθεί να παίζει το καλύτερό της τένις στα grand slam… Η τενίστρια του Καζακστάν, συνεχίζει στα προημιτελικά του Australian Open, καθώς απέκλεισε το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ιγκα Σβιόντεκ!

Η Ριμπάκινα, Νο22 στο ταμπλό, επικράτησε με με 6-4, 6-4 μετά από 90 λεπτά παιχνιδιού παίζοντας αρκετά επιθετικά και βγάζοντας εντελώς εκτός ρυθμού την Πολωνή. Με τρομερό σερβίς, ειδικά στο πρώτο σετ, η Ριμπάκινα βρήκε δύο break, ενώ στο δεύτερο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όμως απάντησε στα break, ισοφάρισε σε 3-3 και έκανε άλλο ένα στο 4-4, για να πάει να σερβίρει για το ματς, το οποίο έκλεισε με love game.

Στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει μια άλλη τενίστρια που έκανε την έκπληξη τα ξημερώματα, την Γιέλενα Οσταπένκο. Η Λετονή επικράτησε της φιναλίστ στο Roland Garros, Κόρι Γκοφ, με 7-5, 6-3 και οι δυο τους θα μονομαχήσουν για μία θέση στα ημιτελικά.