Basket League, Λαύριο – Παναθηναϊκός 84-86: Προβλημάτισε ξανά αλλά κέρδισε

Με την ψυχή στο στόμα πέρασε από το Λαύριο ο Παναθηναϊκός στον αγώνα της 13ης ημέρας της Basket League.

Μπορεί επιθετικά ο Παναθηναϊκός να είχε λύσεις με τους Γουίλιαμς και Παπαγιάννη στα πρώτα τρία λεπτά, αλλά αμυντικά τα προβλήματα διαδέχονταν το ένα το άλλο με αποτέλεσμα να ξεκινήσει το Λαύριο με 8/9 δίποντα και να προηγηθεί με 18-11 ύστερα από έξι λεπτά αγώνα.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +9 (23-14) δύο λεπτά πριν από το τέλος της α’ περιόδου, δείγμα του μεγάλου προβλήματα που επικρατούσε στις τάξεις των «πρασίνων». Αντίθετα το Λαύριο ξεκίνησε χωρίς άγχος και άρχισε να «χτίζει» αυτοπεποίθηση και έφτασε και σε διψήφιο αριθμό πόντων (25-15). Όχι μόνο λόγω του αμυντικού προβλήματος του Παναθηναϊκού, αλλά και του… επιθετικού καθώς μετά το πρώτο πεντάλεπτο δεν σταμάτησαν τα λάθη για την ομάδα του Ράντονιτς.

Όμως τα σουτ που πήρε ο Μπέικον άρχισαν να βρίσκουν στόχο και με ένα 9-0 σερί ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (25-24) ύστερα από δύο λεπτά στην 2η περίοδο. Αν και οι «πράσινοι» φάνηκε να παίρνουν το μομέντουμ του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν νέο προβάδισμα επτά πόντων (34-28 στο 15′) ωστόσο δεν το διατήρησαν για πολύ και αυτό λόγω του 9-0 του Παναθηναϊκού με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 34-37 στο 18′. Παρόλα αυτά δεν κράτησε για πολύ καθώς το Λαύριο έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (42-39) ύστερα από δικό του επιμέρους 8-2. Κόουλ (12π.) και Φλαγκ (11π.) αποτελούσαν τα προβλήματα των φιλοξενούμενων οι οποίοι είχαν πάρει από 10 πόντους από τους Γουίλιαμς και Λι.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο καθώς οι δύο ομάδες ουσιαστικά ξεκίνησαν το ματς όπως ακριβώς είχαν πάει στην ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Φλαγκ γίνεται πρόβλημα για τους «πράσινους» οι οποίοι από τη πλευρά τους αντιμετώπιζαν προβλήματα από την «ζώνη» του Λαυρίου. Στο 23′ είχαν εκ νέου προβάδισμα με επτά πόντους (55-48) το οποίο και διατηρούσαν έχοντας αυξήσει τα ποσοστά έξω από τα 6.75 μέτρα (58-51 στο 25′). Πάρις Λι και Πονίτκα ήταν οι μοναδικοί που προσπαθούσαν να δώσουν «απαντήσεις» στην τριάδα των Φλαγκ, Κόουλ και Λάνγκεβαϊν οι οποίοι συνέχισαν να ήταν τα άλυτα προβλήματα του Ράντονιτς. Στο 28′ το «τριφύλλι» ισοφάρισε εκ νέου σε 65-65 ενώ ισόπαλο έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στους 67 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ στο 33′ με 70-76 ύστερα από τρία ισάριθμα φόλοου του Παπαγιάννη, ο οποίος «έσωσε» τις «πράσινες» επιθέσεις από άστοχα περιφερειακά σουτ. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» είχαν δυναμώσει στην άμυνα και δεν έδιναν το δικαίωμα στους παίκτες του Σερέλη να είναι τόσο αποτελεσματικοί όσο στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν και εκείνος που συνέχισε να δίνει πόντους στους «πράσινους» μετά το 5-0 του Λαυρίου για το 75-76 στο 35′ το οποίο έγινε 77-78 ένα λεπτό αργότερα. Το Λαύριο πήρε εκ νέου προβάδισμα με 79-78 στο 37′ ύστερα από καλάθι του Λάνγκερβαϊν. ,

Στο 1:42 ο Μπέικον με τρίποντο έφερε εκ νέου τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 81-79 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Φλαγκ αστόχησε σε τζαμπ σουτ. Ο Μπέικον και πάλι με τρίποντο στο 1:01 έφερε το «τριφύλλι» στο +5 (79-84) ενώ ακολούθησε τεχνική ποινή στον Ράντονιτς (σ.σ. βολή του Κόουλ για το 80-84 στα 58”) και 2/2 βολές του Μαρτιν για το 82-84 στα 52”. Στα 27” ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ακολούθησαν και δύο άστοχα σουτ του Λαυρίου πριν βρεθεί και πάλι στη γραμμή ο Μάρτιν για την ισοπαλία στα 8” (84-84). Ο Πάρι Λι ήταν ο απο… μηχανής Θεός στα 0.6” για το τέλος καθώς με καλάθι κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86.