Serie A: Ο Μπαλντάντσι «πάγωσε» την Ίντερ στο Μιλάνο, 1-0 η Έμπολι – Δείτε το γκολ

Το κλίμα στο Μιλάνο ήταν γιορτινό μετά και την άνετη κατάκτηση του Σούπερ Καπ, ο Ιντσάγκι μιλούσε ακόμα για ελπίδες τίτλου, ωστόσο η Έμπολι φρόντισε να… προσγειώσει την Ίντερ, αφου επικράτησε 1-0. Στο -13 από την κορυφή οι Νερατζούρι, οι οποίοι για 45+ λεπτά έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σκρίνιαρ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι τόσο με τον Καμπιάγκι όσο και με τον Καπούτο, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έγιναν επικίνδυνοι, αλλά τόσο ο Ντιμάρκο όσο και ο Λαουτάρο αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Στο 40′ είχαμε τη φάση του ματς, όταν ο Σκρίνιαρ με καρατιά στον Καπούτο άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με αυτό το πλεονέκτημα η Εμπολι απείλησε στο β’ μέρος με τον Μπαϊράμι και τελικά άνοιξε το σκορ στο 66′ με τον Μπαλντάντσι, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Η Ιντερ πίεσε, αλλά ο Τζέκο στο 75′ δεν βρήκε στόχο μετά τη σέντρα του Τσαλχάνογλου. Δυο λεπτά αργότερα η Ιντερ πλησίασε στο γκολ, αλλά η κεφαλιά – διώξιμο του Λουπέρτο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cpzw0racgx95)