Basket League, ΑΕΚ – Λαύριο 81-95: «Άλωσε» τα Άνω Λιόσια

Το Λαύριο έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι θέλει τη νίκη (95-81). Ίσως η ΑΕΚ πίστεψε ότι μπορούσε να κάνει ακόμα μια ανατροπή. Αυτή τη φορά δεν ήταν δυνατόν.

Η άμυνα της Ένωσης… έμπαζε σχεδόν από παντού. Τα ατού της δεν απέδωσαν, ενώ την ίδια στιγμή το Λαύριο θύμισε κάτι από την ομάδα των περασμένων ετών.

Δεν είναι τυχαίο ότι είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Φλαγκ 12, Κόουλ 21, Ζάρας 19, Κολοβέρος 11, Κουζέλογλου 17) και σούταρε με 42% (12/28) στα τρίποντα.

Το ματς
Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς, όπως και στα προηγούμενα. Νωχελική, σχεδόν αδιάφορη. Το Λαύριο είπε «ευχαριστώ» και ανέκτησε, ίσως ανέλπιστα, τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι της ΑΕΚ ανοικτό και τελείωσαν αρκετές φάσεις με λέι απ. Χαρακτηριστικό είναι πως το Λαύριο βρήκε 12 πόντους κοντά στο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και 20 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ είδε τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ξεκινάει δυναμικά με 7 πόντους, 1 ριμπάουντ, αλλά και 3 λάθη σε 5 λεπτά. Κατόπιν πέρασε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου στον πάγκο.

Ψάχνοντας τη λύση
Ο Καντζούρης αναζητούσε τις λύσεις που θα θωρακίσουν την άμυνα και ταυτόχρονα θα του δώσουν και πόντους στην επίθεση. Το Λαύριο έκλεισε τους χώρους κοντά στο καλάθι, ειδικά όταν δέχτηκε απανωτά καλάθια από τον Γόντικα.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έγινε άλλος ένας πρώην «κιτρινόμαυρος» που ταλαιπωρεί την παλιά του ομάδα. Κράτησε το Λαύριο στο ματς και τα μακρινά σουτ έδωσε και.. αέρα στους φιλοξενούμενους.