Σβιόντεκ και Ριμπάκινα έκλεισαν ραντεβού στα ημιτελικά του Indian Wells

Η Ιγκα Σβιόντεκ πάει… ολοταχώς για έναν ακόμη τελικό.

Η Πολωνή, κάτοχος του τίτλου στο Indian Wells πέρυσι, επικράτησε της Σοράνα Κιρστέα με 2-0 σετ (6-2, 6-3) και προκρίθηκε στα ημιτελικά, κάνοντας άλλο ένα βήμα προς την υπεράσπιση του τίτλου της.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης μετά το 2-2 στο πρώτο σετ, κατέκτησε 8 συνεχόμενα games κερδίζοντας το σετ με 6-2 και έχοντας προβάδισμα 4-0 στο δεύτερο. Η Κιρστέα βρήκε ένα break ωστόσο ήταν αργά αφού η Σβιόντεκ τελείωσε το ματς σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Iga Swiatek vs. Sorana Cirstea | 2023 Indian Wells Quarterfinal | WTA Match Highlights

Η Πολωνή στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ελενα Ριμπάκινα. Η κάτοχος του Wimbledon δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καρολίνα Μούχοβα καθώς χρειάστηκε τρία σετ για να την κερδίσει (7-6 (4), 2-6, 6-4), έπειτα από 2 ώρες και 45 λεπτά.

Στο πρώτο σετ μάλιστα χρειάστηκε να επιστρέψει από το 2-4 και να σβήσει δύο set points για να πάρει το σετ στο tie break (7-4). Η Τσέχα δεν πτοήθηκε και πήρε εύκολα το δεύτερο σετ, αλλά στο τρίτο η Ριμπάκινα έκανε γρήγορα break και κρατώντας το σερβίς της, έφτασε στη νίκη.

Elena Rybakina vs. Karolina Muchova | 2023 Indian Wells Quarterfinal | WTA Match Highlights