Ισπανία, Ατλέτικο – Βαλένθια 3-0: Καλπάζουν για έξοδο στο Champions League οι «ροχιμπλάνκος»

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της LaLiga και εδραιώθηκε στην 3η θέση, με 51 βαθμούς, σε πορεία εξόδου στο νέο Champions League.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, πανηγύρισε την 5η νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια, στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ διεύρυνε στα 10 παιχνίδια το αήττητο σερί της.

Στο 23ο λεπτό ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ, στο 49′ ο Καράσκο διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο Λεμάρ «έγραψε» το τελικό στο 67ο λεπτό.

Δείτε όλα τα γκολ της αναμέτρησης με ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Η Βαλένθια που έμεινε στους 26 βαθμούς είχε βρει δίχτυα στο 29ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής ζήτησε τη βοήθεια του VAR.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένεθ, Ερμόσο, Ντε Πολ (64′ Λεμάρ), Κόκε (77′ Βίτσελ), Γιορέντε, Καράσκο (70′ Κορέα), Ντεπάι (64′ Μοράτα), Γκριεζμάν

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Φουλκέ, Τσεμέρτ, Εζκατζάρ, Γκαγιά, Κορέια (63′ Λίνο), Νίκο (71′ Αλμέιδα), Γκιγιαμόν, Μουσά (63′ Μορίμπα), Ντούρο (71′ Καβάνι), Κλάιφερτ (77′ Καστιγέχο)