Απίθανο ψαλιδάκι του Μπορέ στο Κολομβία-Ιαπωνία – Δείτε το γκολ

Χωρίς τον Χάμες Ροντρίγκες (ήταν εκτός αποστολής), η Κολομβία έφτασε σε φιλική νίκη με σκορ 2-1 επί της Ιαπωνίας στην Οσάκα, χάρη σε ένα θεαματικό σε ανάποδο ψαλιδάκι του Ραφαέλ Σάντος Μπορέ (61’).

Ο ο εξτρέμ της Μπράιτον Καόρου Μιτόμα είχε δώσει το προβάδισμα στους Ιάπωνες στο τρίτο λεπτό, καθώς κατάφερε με κεφαλιά να κερδίσει τον Καμίλο Βάργκας. Ο Τζον Ντουράν ισοφάρισε 12 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (33’) , σε μία από τις λιγοστές επιθέσεις των Κολομβιανών στο πρώτο 45λεπτο.

Η ομάδα του Νέστορ Λορέντσο ανέλαβε την πρωτοβουλία μετά το ξεκίνημα της επανάληψης και επιβραβεύτηκε με εντυπωσιακό γκολ του Μπορέ. Στη συνέχεια, ο Βάργκας αρνήθηκε στην Ιαπωνία να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα με μια μεγάλη απόκρουση στα αριστερά του για να αποτρέψει την κεφαλιά του Αγιάσε Ουέντα.