Basket League,Ιωνικός – Λαύριο 82-90:Έμπλεξαν οι Νικαιώτες

Από τη στιγμή που το Λαύριο εξασφάλισε την παραμονή στην Basket League, ο Γιώργος Λιμνιάτης ήταν ξεκάθαρος: Η ομάδα του θα διεκδικούσε τη νίκη με τον Ιωνικό, έστω και αν το βαθμολογικό ενδιαφέρον στο κλειστό του Πλάτωνα ήταν μονόπλευρο.

Και μπορεί οι Νικαιώτες να έκλεισαν το ημίχρονο στο +20 (51-31) ωστόσο το Λαύριο που έχασε τις προηγούμενες ημέρες τους Κόουλ και Γκρέι, ολοκλήρωσε τη μεγάλη, επικρατώντας με 82-90 και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 4-2 με τον Λιμνιάτη στην άκρη του πάγκου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crlggawexchl)

Έτσι ο Ιωνικός έπεσε στο 4-17 και θα τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Καρδίτσας (4-16) που δοκιμάζεται αύριο στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (2/4, 19:15). Εφόσον, λοιπόν η Καρδίτσα ηττηθεί αύριο από τους Πειραιώτες, ο νικητής του Καρδίτσα-Ιωνικός μένει στην Basket League και ο χαμένος πέφτει στην Α2. Σε αυτό το ματς οι Νικαιώτες θα έχουν τη βοήθεια του Στιβ Μπαρτ .

Ο αγώνας

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 17-11 στο 5′ με τον Νταβόντε Λέισι ωστόσο το Λαύριο απάντησε άμεσα με σερί 6-0 για το 17-17 με το layup του Αλέξανδρου Νικολαΐδη. Παρ’ όλα αυτά, οι Νικαιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 26-20, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Σίμονς και Χένρι κόντρα στο Λαύριο που σούταρε με 90% στο δίποντο (9/10) ωστόσο είχε 0/5 τρίποντα και 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια ο Ιωνικός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Νίκος Αρσενόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 35-25 στο 13′. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +20 αφού ο Ντιόντε Χόκινς σκόραρε για το 51-31! Ο Ιωνικός έκανε επιμέρους σκορ 25-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ έχοντας 0/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ακολούθως το Λαύριο αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Ζάρα, Νικολαΐδη και Φλαγκ, αρχίζοντας να ροκανίζει τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 5/7 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έκαναν επιμέρους 17-29, μειώνοντας σε 68-60 στο 30′.

Τα back-to-back τρίποντα των Έντι και Νικολαΐδη έκαναν το 68-66 ενώ ο Σίριλ Λάντζεβαϊν έφερε το ματς στα ίσα, τελειώνοντας τη φάση για το 68-68 στο 32:14! Μάλιστα ο Λάντζεβαϊν έκανε το 72-73 με γκολ-φάουλ για το Λαύριο που προηγήθηκε με +5 με το τρίποντο του Νικολαΐδη από την κορυφή (75-80, 36′). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 82-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90.