Αθλητισμός

Euroleague: Το Twitter αποθεώνει τον Γιώργο Μπαρτζώκα μετά την θρυλική πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που κατά γενική ομολογία σε όλη σχεδόν τη χρονιά έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ (29-41) στον ημιτελικό με την Μονακό.

Ωστόσο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι κυπελλούχοι Ελλάδας εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι και όχι μόνο γύρισαν το σκορ αλλά με άμυνα βγαλμένη από το NBA γύρισαν τούμπα τον ημιτελικό.

Μάλιστα ήταν τέτοια η άμυνα που έπαιξαν που το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 27 – 2.  Το αποτέλεσμα ήταν οι Πειραιώτες στο τέλος να χαμογελάσουν αφού νίκησαν με 76 – 62 και να δώσουν ραντεβού την Κυριακή στον μεγάλο τελικό της Euroleague με αντίπαλο είτε την Μπαρτσελόνα είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Σημειώνεται πως η οβιδιακή μεταμόρφωση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο β΄ημίχρονο του ημιτελικού σχολιάστηκε έντονα από τους χρήστες των social media οι οποίοι με τις αναρτήσεις τους αποθέωσαν τον Έλληνα τεχνικό.