Αθλητισμός

Serie A: «Διπλό» της Φιορεντίνα με το βλέμμα στον… τελικό του Conference, 3-1 τη Σασουόλο – Δείτε τα γκολ

Έκλεισε με… στυλ τις υποχρεώσεις της στη Serie A η Φιορεντίνα και τώρα κοιτάει μόνο τον τελικό του Conference League στην Πράγα απέναντι στη Γουέστ Χαμ (07/06). Οι Βιόλα δεν δυσκολεύτηκαν και για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έφυγαν με το νικηφόρο 3-1 από την έδρα της Σασουόλο, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Σε αυτή θα τερματίσουν αν η Τορίνο δεν νικήσει την Ίντερ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Καμπράλ στο 47ο λεπτό αλλά ο Μπεράρντι στο 70′ από το σημείο του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα. Ο Σαπονάρα ωστόσο εννιά λεπτά αργότερα έδωσε και πάλι το προβάδισμα, ενώ ο Γκονζάλες στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Φιορεντίνα. Με εννιά παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Σασουόλο εξαιτίας των αποβολών των Τρεσόλντι και Ρογκέριο στο 82′ και το 88′.

Sassuolo-Fiorentina 1-3 | La Viola secure resounding win: Goals & Highlights | Serie A 2022/23

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής και τελευταίας αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σασουόλο-Φιορεντίνα 1-3