Λιονέλ Μέσι: Η Ίντερ Μαϊάμι κέρδισε το Λιγκ Καπ στα πέναλτι (10-9) κόντρα στην ομάδα του Αντετοκούνμπο

Το πρώτο του τρόπαιο με τη φανέλα της Ίντερ Μαϊάμι σήκωσε τα ξημερώμα της Κυριακής ο Λιονέλ Μέσι με την ομάδα του να κερδίζει με δραματικό τρόπο (10-9 στα πέναλτι, 1-1 στον κανονικό αγώνα) στον τελικό του Λιγκ Καπ απέναντι στην Νάσβιλ, την ομάδα, δηλαδή, του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Inter Miami vs Nashville 1-1 Penalty 10-9 Hіghlіghts & Goals | Leagues Cup FINAL 2023

Ο Μέσι ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 23ο λεπτό στέλνοντας με σουτ εκτός περιοχή τη μπάλα στο «γάμα» της εστίας της Νάσβιλ με το δέκατο γκολ του σε επτά εμφανίσεις με την ροζ φανέλα της Ίντερ Μαϊάμι.

Η Νάσβιλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Φάφα Πικό μετά από κόρνερ.

Η Ίντερ Μαϊάμι είχε την ευκαιρία να κερδίσει στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά η προσπάθεια του Λεονάρντο Καμπάνια στο 92ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι της Νάσβιλ με τον Μέσι να μην πιστεύει το γκολ που χάθηκε.