Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ, Ισπανία – Ακτή Ελεφαντοστού 94-64: «Πάρτι» με show Γουίλι Ερνανγκόμεθ

Με το… δεξί μπήκε η Ισπανία στο Mundobasket. Η Ακτή Ελεφαντοστού το πάλεψε για ένα δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια η παγκόσμια πρωταθλήτρια πάτησε… γκάζι και με έναν εξαιρετικό Γουίλι Ερνανγκόμεθ δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα με 94-64.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές

Για τους νικητές ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ που έκανε ότι ήθελε στο ματς, είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ. Καλό ματς και ο αδερφός του και παίκτης του Παναθηναϊκού, Χουάντσο που μέτρησε 11 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Γκαρούμπα ανέβασε την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και τελείωσε με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Show του Γουίλι Ερνανγκόμεθ στο ημίχρονο
Η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 24-17, όμως η συνέχεια άνηκε στην Ισπανία και τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Ο σέντερ της ρόχα σταμάτησε στους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο αδερφός του και παίκτης του Παναθηναϊκού, Χουάντσο είχε 9 πόντους. Η ομάδα του Σκαριόλο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 15/20 δίποντα.

Οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και ο Αλντάμα εκτόξευσε τη διαφορά στους 29 πόντους, κάνοντας το 68-39. Το σύνολο του Σκαριόλο είχε 13 επιθετικά ριμπάουντ στο τέλος της τριτης περιόδου, όσα αμυντικά είχε η Ακτή Ελεφαντοστού μέχρι εκείνη τη στιγμή. H παγκόσμια πρωταθλήτρια δεν σταμάτησε και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 94-64, φανερώνοντας την ποιότητα της παρόλο που υπάρχουν σημαντικές απουσίες στο ρόστερ της.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 53-34, 73-47, 94-64