Αθλητισμός

Serie A: Η Μίλαν χάλασε το… πάρτι υποδοχής του Λουκάκου, 2-1 τη Ρόμα – Δείτε τα γκολ

Μεγάλη ροσονέρα νίκη! Για μεγάλο χρονικό διάστημα η Μίλαν… έβγαλε γούστα στο «Ολίμπικο» και όταν χρειάστηκε, όταν έμεινε με δέκα παίκτες δηλαδή, άντεξε και πήρε σπουδαίο «διπλό» 2-1 κόντρα στη Ρόμα, οι φίλοι της οποίας υποδέχθηκαν εντυπωσιακά τον Ρομέλου Λουκάκου αλλά δεν πανηγύρισαν.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cv7vt1jzigdt)

Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9′, αφού ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Λόφτους-Τσικ κι έφτασε τα τέσσερα τέρματα στη σεζόν.

Οι Ροσονέρι συνέχισαν την πίεση και στο 48ο λεπτό μπόρεσαν να θέσουν γερές βάσεις νίκης με ένα… ποίημα του Λεάο, που είχε μεγάλες ορέξεις. Ο Πορτογάλος σταρ βρέθηκε στην περιοχή και παρ’ότι αρχικά έχασε την ισορροπία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατρίτσιο με απίθανο εναέριο τελείωμα. Στο 61ο λεπτό ο Τομόρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μουρίνιο ήταν να μειώσει στο 90+2′ με τον Σπινατσόλα.

Έτσι, η Μίλαν έκανε το 3Χ3, ενώ η Ρόμα παραμένει χωρίς νίκη στη Serie A.

Ρόμα: Πατρίσιο, Μαντσίνι (79′ Παγκάνο), Σμόλινγκ, Λιορέντε, Τσέλικ (70′ Σπινατσόλα), Κριστάντε, Παρέδες (71′ Μπόβε), Ζαλέβσκι, Αουάρ (31′ Πελεγκρίνι), Ελ Σαραουί (71′ Λουκάκου), Μπελότι

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Τιαό, Τομόρι, Ερνάντεζ, Λόφτους-Τσικ (65′ Καλουλού), Κρούνιτς, Ράιντερς, Πούλισικ (96′ Τσουκουέζε), Ζιρού (70′ Πομπέγκα), Λεάο (76′ Οκαφόρ)