Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1: Πάτησε κορυφή με «υπογραφή» Βλάχοβιτς

Αποτελεσματική Γιουβέντους και πισωγύρισμα για τη Λάτσιο. Οι Μπιανκονέρι επικράτησαν με 3-1 των Λατσιάλι στο Τορίνο, πανηγύρισαν back to back τρίποντο και τρίτη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές, ενώ οι Ρωμαίοι παραμένουν με μόλις τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι ανέβηκε στην πρώτη θέση της Serie A, με δέκα βαθμούς, ούσα στο +1 απίο την Ίντερ και τη Μίλαν, οι οποίες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους αυτή την αγωνιστική (16/9, 19:00).

H Γιούβε άφησε την μπάλα στην Λάτσιο και τελείωσε το ματς μόνο με 36% κατοχή στην έδρα της, όμως στην επίθεση ήταν «φωτιά». Μόλις στο 3′ ο Προβεντέλ νίκησε τον Κόστιτς, όμως στο 10′ δεν είχε απάντηση στο φανταστικό τελείωμα του Βλάχοβιτς μέσα από την περιοχή, με βολέ έπειτα από σέντρα του Λοκατέλι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, 16 λεπτά αργότερα, στο 26′. Ο Ραμπιό έστρωσε μέσα στην περιοχή τον Κιέζα, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Προβεντέλ για το 2-0.

Ο κίπερ της Λάτσιο είχε δυο μεγάλες επεμβάσεις σε κεφαλιές του Ραμπιό στο 48′ και στο 49′. Στο 64′ οι Ρωμαίοι μπήκαν στο ματς όταν ο Μπρέμερ «πούλησε» την μπάλα, ο Κάμαντα έκλεψε και ο Λουίς Αλμπέρτο με φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Σέζνι.

Ο Βλάχοβιτς «τελείωσε» το ματς με… συνοπτικές διαδικασίες. Τρία λεπτά μετά το γκολ των Λατσιάλι, στο 67′, η Γιούβε έσπασε το πρέσινγκ των Ρωμαίων, ο ΜακΚένι έβγαλε την βαθιά μπαλιά, ο Σέρβος σέντερ φορ κατέβασε εξαιρετικά και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-3, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Γκάτι, Μπρέμερ, Ραμπιό, Κόστιτς (59’ Καμπιάσο), Λοκατέλι, ΜακΚένι (72’ Γουεά), Μιρέτι (59’ Φατζιόλι), Κιέζα (83’ Μίλικ), Βλάχοβιτς (84’ Κεν)

Λάτσιο: Προβεντέλ, Χισάι (46’ Πελεγκρίνι), Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι, Λουίς Αλμπέρτο, Καμάντα (78’ Γκεντουζί), Άντερσον (73’ Πέδρο), Κατάλντι (46’ Ροβέλα), Τζακάνι, Ιμόμπιλε (69’ Καστεγιάνος)