Αθλητισμός

Ολλανδία: Οριστική διακοπή στο Άγιαξ-Φέγενορντ λόγω φωτοβολίδων – Δείτε βίντεο

Άδοξο τέλος στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής της Eredivisie καθώς ο αγώνας ολοκληρώθηκε πρόωρα στο 56ο λεπτό.

Η αλήθεια είναι πως ο αγώνας είχε διαρκέσει περίπου 70 λεπτά καθώς είχαν προηγηθεί και δύο ακόμη διακοπές πριν το οριστικό φινάλε…

Η πρώτη που ήταν και η μικρότερη σε διάρκεια ήρθε λίγο μετά το 0-2 των φιλοξενούμενων  με τους οπαδούς του Αίαντα να ρίχνουν εντός αγωνιστικού χώρου τις πρώτες φωτοβολίδες…

Στο 43′ όταν έγινε το 0-3 υπέρ της Φέγενορντ υπήρξε μεγάλη ένταση και βροχή από φωτοβολίδες με τον αγώνα να διακόπτεται για ένα δεκάλεπτο περίπου..

Η κατάσταση φάνηκε να ηρεμεί με την επανέναρξη του Β’ ημιχρόνου, αλλά στο 56′ είχαμε το ίδιο σκηνικό με τον διαιτητή να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια και λίγο αργότερα επισημοποιήθηκε πως η διακοπή είναι οριστική.

Αυτή η εξελιξη πάντως δεν ηρέμησε τα πνεύματα με τους χούλιγκανς του Άγιαξ να ξεσπούν με μανία στο γήπεδο τους καθώς προσπάθησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο.