Basketball Champions League, ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 76-74: Κλείδωσε το play-in, πάει για την πρωτιά

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Τακιανού πήρε τις σωστές αποφάσεις στο τέλος με κομβικό Σμιθ και κορυφαίο Μπελιάουσκας, επικράτησε με 76-74 της Μπενφίκα και έτσι ανέβηκε στο 3-1 στο BCL, ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους στο 1-3. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κλείδωσε το play-in, ενώ είναι σε πλεονεκτική θέση και για την πρωτιά του ομίλου.

Για τους νικητές ο Μπελιάουσκας τελείωσε με 20 πόντους, ο Τσαϊρέλης είχε 15 πόντους, ενώ ο κομβικός Σμιθ στο τέλος σταμάτησε στους 13 όσους είχε και ο Χάρισον. Από την άλλη πλευρά 20 πόντους είχε ο Μπρουσάρ, 12 πρόσθεσε ο Ντάγκλας και 10 είχε ο Ντρέσελ.

Το ματς
O ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ματς και η Μπενφίκα το εκμεταλλεύτηκε, αφού προηγήθηκε με 0-6 χάρη στον Κάρτερ. Η ομάδα του Τακιανού δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα και ο Ντάγκλας έκανε το 1-11 στο 5′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Χάρισον σε 5-11. Με το τρίποντου Σμιθ, ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στο καλάθι για το 12-14, αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπενφίκα να καλέσει timeout. O Γκόμες με τρίποντο έγραψε το 14-22 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Μπελιάουσκας έκανε το 23-29 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το 28-34, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Μπελιάουσκας συνέχιζε να κρατά τον ΠΑΟΚ, αφού μείωσε σε 36-37 στο 19′. Ο Χάρισον έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου.

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να προηγηθούν και να ξεφύγουν με 5 πόντους, αφού ο Γκόμες έκανε το 44-49′ στο 25′. Ο Μπρουσάρ έκανε το 50-52 για τη Μπενφίκα, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Φρίντρικσον με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (55-52).

Ο Γκίλμορ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 66-65 στο 35′. Ο Μπρουσάρ έκανε το 70-71 στο 38′. Ο Σμιθ με 1/2 βολές ισοφάρισε για το 71-71, 1:30 για το τέλος. Ο Σμιθ με μεγάλο δίποντο, έκανε το 73-71 στα 40 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Σμιθ με 1/2 βολές έγραψε το 74-71 στα 24 δευτερόλεπτα. O Ντάγκλας έκανε παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά και η μπάλα πήγε στον ΠΑΟΚ. Ο Μπελιάουσκας με 2/2 βολές έκανε το και κλείδωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74