Αθλητισμός

Basketball Champions League, Ρίτας – Προμηθέας 77-75: Χαμένη ευκαιρία στο Βίλνιους

Τα λάθη στο τελευταίο λεπτό, απόρροια της πίεσης που άσκησαν οι παίκτες της Ρίτας και το καλάθι του Αρ Τζέι Κόουλ στα 2.9” πριν από το τέλος ήταν «καταδικαστικά» για τον Προμηθέα στο Βίλνιους! Αν και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κρατούσε τη νίκη στα χέρια της έχοντας πραγματοποιήσει φοβερή ανατροπή με επιμέρους 18-4 στην τελευταία περίοδο, στο τέλος έριξε μια κλωτσιά και έχυσε την καρδάρα με το γάλα.

Συγκεκριμένα είχε επιστρέψει από το-10 του 31′ (65-55) και είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 69-73 στα δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Όμως η αμυντική αδράνεια σε συνδυασμό με τα λάθη, απαγόρευσαν από τον Προμηθέα να κρατήσει το μομέντουμ και να διασφαλίσει τη νίκη που θα τον έφερνε μια ανάσα από τα play-in του BCL και στη… διεκδίκησης της πρώτης θέσης απέναντι στην Ντιζόν. Πλέον έχει 2-2 ρεκόρ, το ίδιο ακριβώς με τη Ρίτας η οποία ισοφάρισε τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στην Πάτρα.

Ο Κρις Κόφι ήταν εξαιρετικός στο διάστημα του come back της ομάδας του έχοντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ άλλους 15 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Ετσενικε, ο οποίος ωστόσο δέχτηκε το… buzzer beater μπλοκ του Τζάστιν Γκόραμ με την εκπνοή του αγώνα για την πιθανότητα της παράτασης.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να επιστρέφει από το -5 (20-15 στο 7′) και με επιμέρους σκορ 8-2 να παίρνει προβάδισμα (22-23) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου (27-23) έχοντας δεχτεί ένα 5-0 σε στα τελευταία 42”.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό το «κενό» διάστημα στο τέλος του δεκαλέπτου έμελλε να στοιχίσει (ψυχολογικά) στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου καθώς έχασαν την συγκέντρωσή τους και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο! Αν και οι Πατρινοί προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (30-27 στο 13′ και 37-32 στο 16′), στο τέλος του ημιχρόνου δέχθηκαν επιμέρους σκορ 14-6 και βρέθηκαν στο -13 (51-38)!

Με την διαφορά σε διψήφια επίπεδα έως και το 27′ (58-48) όλα έδειχναν ότι η Ρίτας θα μπορούσε να ελέγξει το ματς απέναντι στην ελληνική ομάδα. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Λιθουανούς να βρίσκονται στο +7 (62-55) και να επιστρέφουν εκ νέου στο +10 (65-55) στο 31′.

Η συνέχεια ωστόσο έμελλε να ήταν διαφορετική! Ο Προμηθέας ανέβασε την ένταση στην άμυνα, δεν έδωσε εύκολα σουτ στους γηπεδούχους και με τον Κρις Κόφι να γίνεται ο x-factor της ομάδας του, όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά αλλά έφερε το ματς στα ίσια (65-65) στα μέσα της τελευταίας περιόδου με σερί 10-0. Έκτοτε το ματς έγινε… αίμα και άμμος.

Στο 36′ το τρίποντο του Ρέινολντς έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας με 67-68 αλλάζοντας πλήρως το μομέντουμ του αγώνα. Το παιχνίδι έγινε «μία σου και μία μου» ενώ ακολούθησε ένα 5-0 με τους Χέιλ και Κόφι για το 69-73 στο 38′ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 18-4 (και δη από το 65-55) για λογαριασμό του Προμηθέα.

Η Ρίτας με σερί 4-0 σε διάστημα 20 δευτερολέπτων (και έχοντας ασκήσει πίεση στους φιλοξενούμενους) έφερε το ματς στα ίσια στο 1:13 πριν από το φινάλε του αγώνα. Στα 49” η δημιουργία του Κάουαν έδωσε έτοιμο καλάθι στον Ετσενίκε, ενώ ο Κόουλ στα 36” απάντησε με lay-up για το 75-75. Ο Κάουαν αστόχησε στα 13” για το προσπέρασμα του Προμηθέα, κάτι που δεν… έκανε ο Κόουλ ο οποίος με «ντράιβ» στα 2.9” έδωσε την ομάδα του προβάδισμα νίκης με 77-75.