Stoiximan Basket League, Προμηθέας – ΑΕΚ 100-95: «Λύγισε» την Ένωση ο Χέιλ – Βίντεο

Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ Betsson (100-95) και έμεινε στο… κυνήγι των «αιώνιων» στη βαθμολογία της Basket League, με τον Χάντερ Χέιλ να κάνει μία απίθανη εμφάνιση (32π. με 6/12 τρίποντα), τον Άντονι Κάουαν να συμβάλλει στο τέλος (22π.).

Η Ένωση κατάφερε να επιστρέψει από το -25, παρά τα προβλήματα με φάουλ που αντιμετώπισαν οι Μπεν ΜάκΛεμορ και Τζάστιν Τίλμαν, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο από τους 4 πόντους.

Προμηθέας – ΑΕΚ: Το ματς

Ο Προμηθέας έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο, στοχεύοντας κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ. Σημείωσε 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με μόλις 10 ασίστ, έχοντας 16/20 δίποντα και 5/12 τρίποντα.

Για να φτάσει εκεί ο Προμηθέας, χρειάστηκε τον.. παροπλισμό αρχικά του Μπεν ΜάκΛεμορ με δύο γρήγορα φάουλ, ενώ και ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ο Τζάστιν Τίλμαν αγωνίστηκε μόλις για 2:26 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τρία φάουλ.

Ασταμάτητοι Χέιλ και Ετσενίκε

Ωστόσο, ο Προμηθέας έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα και το έχει δείξει και σε άλλα ματς. Ο Χάιμε Ετσενίκε έκανε.. πάρτι με όλους τους ψηλούς της ΑΕΚ (αρχικά απέναντι στον Χατζηδάκη και μετά με τον Καμπενγκέλε) είχε 17 πόντους με απόλυτα στατιστικά (7/7 δίποντα), ενώ και ο Χάντερ Χέιλ, παρά τις αλλαγές στην άμυνα, ταλαιπώρησε αρκετά (19π.).

Ο Προμηθέας μέτρησε 32 πόντους κοντά στο καλάθι της Ένωσης και όταν χρειάστηκε βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (7/15 τρίποντα).

Η ΑΕΚ παρά τις διαιτητικές αποφάσεις, έδειξε για άλλο ένα ματς κάκιστη συμπεριφορά στην άμυνα, επέτρεψε στον Προμηθέα να κάνει ό,τι θέλει. Και το πλήρωσε.

Από το 28-22 και μετά, ο Προμηθέας έκανε επί μέρους 31-18 μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Και στην εκκίνηση του δεύτερου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους.