Αθλητισμός

Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-81: Επέστρεψε από το -14 και κέρδισε – Βίντεο

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο του αγώνα με τον Κολοσσό (93-81), επιβλήθηκε με επί μέρους 30-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη, ενώ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο στο -5 (61-66).

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Χάρισον, ο οποίος έχασε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, λόγω ενός τραυματισμού στη μέση, αφού μέτρησε 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Φρίντρικσον σημείωσε 14 πόντους και 11 ασίστ!

Ο Κολοσσός είχε πλάνο και το εφάρμοσε στο παρκέ με επιτυχία. Τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα στηρίχθηκε στο απίθανο 50% στα τρίποντα (8/16) με τον Ντάνιελ Ουτόμι να έχει 3/4 και αποσπάστηκε με διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο (38-47).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxft9jh2bu3l)

Για να φτάσουμε μέχρι εκεί, χρειάστηκαν μερικά σερί. Με μπροστάρη τον Άντριου Γκάουντλοκ (6π.) ο Κολοσσός προηγήθηκε με 7-10 και παρά τους 6 σερί πόντους του Άλστον (και τον Χάρισον νοκ άουτ με πρόβλημα στη μέση), διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 8-0, στο τέλος της 1ης και στην αρχή της 2ης, κάνοντας το 23-28, σε 27-28, όμως ο Κολοσσός με τον Πόλεϊ έκανε το δικό του σερί (7-0) και ξέφυγε με 27-35.

Με άξονες τους Γκάουντλοκ και Μπραίκοβιτς, ο Κολοσσός (παρά την απουσία του Περάντες – αλλά και του Κολοβέρου – που τραυματίστηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα, η οποία άφησε από 18′ την ομάδα του χωρίς πόιντ γκαρντ) διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας, στο όριο της διψήφιας διαφοράς, μέχρι τα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου.

Εκεί ο ΠΑΟΚ, με το σκορ στο 51-64 (2:46 πριν το τέλος της περιόδου), έκανε σερί 10-0 και μείωσε στους 5 (61-66). Και λίγο αργότερα μείωσε και τους 3 (63-66), προτού ο Γκάουντλοκ δώσει ανάσα από την περιφέρεια (63-69).