Μπακς – Πέισερς 119-128: O Χαλιμπέρτον απέκλεισε τον Αντετοκούνμπο στα ημιτελικά του Κυπέλλου του NBA – Δέιτε βίντεο

Οι Ιντιάνα Πέισερς κάνουν κουμάντο στην Ανατολή. Τουλάχιστον για το In-Season Tournament. Σε διάστημα σχεδόν πέντε ημερών πέταξαν εκτός της διοργάνωσης τους Μπόστον Σέλτικς και τους Μιλγουόκι Μπακς.

Για να το κάνουν απέναντι στους Μπακς, χρειάστηκε να ξεπεράσουν τη μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (37π., με 13/18 διπ., 0/1 τριπ., 11/13 βολές, 10 ριμπ.) και να την… ματσάρουν με εκείνη του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον (26 πόντους, 8/10 διπ., 3/9 τριπ., 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ και ΚΑΝΕΝΑ λάθος σε 36:32), προκειμένου να φτάσουν στη νίκη-πρόκριση με σκορ 128-119!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxijxm25v6p5)

Πλέον, περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Λέικερς – Πέλικανς στον τελικό για το πρώτο… Κύπελλο του ΝΒΑ.

Μπακς – Πέισερς: Το ματς

Ήταν δεδομένο ότι ο ρυθμός του αγώνα και του σκοραρίσματος θα ήταν υψηλός. Και παρά τη μικρή… καθυστέρηση στην 1η περίοδο, οι δύο ομάδες μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα στο 2ο δωδεκάλεπτο.

Από τη μία, οι Μιλγουόκι Μπακς είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αντικρίζει.. Πέισερς και να σκοράρει ασταμάτητα. Είχε 20 πόντους στο ημίχρονο (7/10 διπ., 6/7 βολές), όλους κοντά στο καλάθι. Εκεί που είναι κυρίαρχος. Ωστόσο, ο Κρις Μίντλετον έμεινε στο καλό ξεκίνημα (7π.) και ο Ντάμιαν Λίλαρντ στο προηγούμενο ματς με τους Νικς (4 πόντους, 2/10 σουτ).

Από την άλλη, οι Πέισερς χρησιμοποίησαν την ικανότητα των γκαρντ τους, με τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον να μετράει 11 πόντους, 7 ασίστ κα να οδηγεί τον φρενήρη ρυθμό της ομάδας του. Οι Μπακς… πλήρωσαν και τα 7 λάθη που έκαναν, με αποτέλεσμα από το 34-32, να βρεθούν πίσω με 43-36.