Basketball Champions League, Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 83-79: Έχασε το αήττητο αλλά όχι και την πρωτιά – Βίντεο

Η ΑΕΚ έζησε ένα περίεργο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε με το γνωστό… νωχελικό στυλ και γρήγορα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Η Λούντβιγκσμπουργκ ξέφυγε με 11-3, με την Ένωση να ψάχνει πατήματα στο παρκέ.

Και ο Ζοάν Πλάθα την κατάλληλη πεντάδα. Τελικά αυτό που του έδωσε ώθηση ήταν ένα μείγμα βασικών και αναπληρωματικών, με την είσοδο των Τζόρνταν ΜακΡέι και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να προσφέρει λύσεις.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxtfp0gba4eh)

Η ΑΕΚ είδε την επιμονή της να πάει κοντά στο καλάθι να φέρνει βολές και παρά την αστοχία των παικτών του Πλάθα (5/10) η ΑΕΚ είχε τον τρόπο να μένει κοντά. Όταν δε κυριάρχησε στα ριμπάουντ (στα πρώτα 19, τα 9 ήταν επιθετικά), η Ένωση μείωσε την ψαλίδα και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (23-22).

Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκεται, έστω και με μικρή διαφορά, μπροστά στο σκορ.

Ο παράγοντας Γκρέιβς
Η Λούντβιγκσμπουργκ στηρίχθηκε στον Τζέιβον Γκρέιβς, ο οποίος ήταν η μεγαλύτερη απειλή στο σκοράρισμα. Η ΑΕΚ μολονότι ήταν άστοχη στα τρίποντα (3/14 στο ξεκίνημα της 4ης), είχε τις λύσεις. κυρίως χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και την κυριαρχία του Καμπενγκέλε κοντά στο καλάθι.

‘Ενα τρίποντο του Γκρέιβς (έφτασε στους 20 με αυτό) έκανε το σκορ 62-56. Σημαντικό στοιχεία για τη διαφορά που πήρε η Ρίσεν ήταν τα δικά τους επιθετικά ριμπάουντ, σε κάποιες περιπτώσεις απανωτά, τα οποία φυσικά έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες.