Stoiximan Basket League, Κολοσσός – Λαύριο 88-73: Μια επιβλητική περίοδος ήταν αρκετή

Για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League, ο Κολοσσός υποδέχτηκε στη Ρόδο το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην αντίδραση του δεύτερου δεκαλέπτου από τους φιλοξενούμενους και έφτασε στην άνετη επικράτηση με σκορ 88-73.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cy8o9ir5ulzd)

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά με double score (14-7, 5:28) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας στο +9 και το σκορ στο 26-17.

Στη συνέχεια κατάφερε να διατηρηθεί σταθερά σε αυτή την απόσταση, με το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου να έχει σκορ 36-26. Το Λαύριο όμως βρήκε σιγά σιγά τα πατήματά του και «ροκάνισε» τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -4 και το σκορ στο 41-37.

Το Λαύριο επέστρεψε μετά τη διακοπή του ημιχρόνου διατηρώντας τον ρυθμό που είχε στο τέλος του πρώτου μισού και κρατήθηκε στην απόσταση των 5 πόντων. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα όμως, επέβαλαν τον ρυθμό τους και τελείωσαν τη τρίτη περίοδο στο +10 (64-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν επιβλητικός και είχε σταθερά το πάνω χέρι, ανεβάζοντας τη διαφορά στα μέσα της περιόδου στο +17 (5:00, 76-59). Στη συνέχεια του αγώνα δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στην εικόνα των δύο ομάδων και το μας έληξε υπέρ των γηπεδούχων, με σκορ 88-73

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 5:36 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου ο Γκάουντλοκ έκανε το 51-47, με αυτή να είναι η τελευταία φορά όπου το Λαύριο βρέθηκε σε απόσταση ενός καλαθιού.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γκάουνλοκ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας συνολικά 20 πόντους (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές) ενώ παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21:39 λεπτά εντός παρκέ.