Αθλητισμός

EuroLeague: Η βαθμολογία μετά τις νίκες Παναθηναϊκού, Ρεάλ, Φενέρ και το «διπλό» του Ερυθρού Αστέρα – Δείτε βίντεο

Ο Παναθηναϊκός AKTOR, σε αντίθεση με τον αγώνα του Μόντε Κάρλο, αυτή τη φορά επιβλήθηκε άνετα της Μονακό με τελικό σκορ 88-63 και έπιασε το 13-8, ρεκόρ το οποίο τον τοποθετεί σε τροχιά τετράδας μαζί με τη Φενέρμπαχτσε. Αυτή είναι η 3η νίκη του «τριφυλλιού» στα 4 πρώτα ματς του 2024 στην Euroleague. Λίγο νωρίτερα, η Φενέρ είχε επικρατήσει δύσκολα στην παράταση με 98-91 της Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη. Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε σε ακόμη μία παράταση, θριαμβεύοντας στον ισπανικό «εμφύλιο» και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 19-2. Σπουδαίο «διπλό» για τον Ερυθρό Αστέρα, 76-62 από την έδρα της Αρμάνι.

Παναθηναϊκός – Μονακό 88-63
To τρίποντο…. παραλήρημα του πρώτου δεκαλέπτου (7/9 από τα 6,75) και η συγκλονιστική άμυνα, απλοποίησαν το έργο του Παναθηναϊκού, απέναντι στη Μονακό στο ΟΑΚΑ, συντρίβοντας τη με 88-63, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Με την αποψινή τρίτη διαδοχική νίκη του και έβδομη στα τελευταία οκτώ ματς της Euroleague, το τριφύλλι παραμένει «αγκαλιά» με την τέταρτη θέση (ρεκόρ 13-8) και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι υπέστησαν τη δέκατη ήττα τους.

Ο Παναθηναϊκός χάλασε με το… καλησπέρα το μυαλό του Μάικ Τζέιμς (είχε 4 πόντους μέχρι το 30΄ και τελείωσε με μόλις 11π. τον αγώνα) και «βομβαρδίζοντας» από τα 6,75 τη Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο εξασφάλισε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 15 πόντων (27-12), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια της αναμέτρησης μέσα από την αμυντική διάρκεια, την κυριαρχία του Ματίας Λεσόρ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (23π., 9ρ., 5ασ., 3κλ.) και τον πάντα… ορεξάτο Κέντρικ Ναν στην περιφέρεια (21π.). Το επιπλέον κέρδος του «τριφυλλιού», πάντως, είναι ότι με δύο νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις με τους Μονεγάσκους εφέτος, έχει το πάνω χέρι σε μία πιθανή ισοβαθμία. Από την Μονακό των 16 λαθών ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας με 13 πόντους ήταν ο μοναδικός που έδειχνε να πιστεύει στο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Panathinaikos AKTOR Athens-AS Monaco | Round 21 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ρεάλ Μαδρίτης -Βαλένθια 96-86 παρ
Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε σε ακόμη μία παράταση, θριαμβεύοντας στον ισπανικό «εμφύλιο» της 21η αγωνιστικής στη Euroleague και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 19-2. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 96-86 της Βαλένθια στο επιπλέον πεντάλεπτο (82-82κ.α.) του «Wizink Center», υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην ενδέκατη ήττα τους, με την οποία… κατρακύλησαν εκτός δεκάδας.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 30΄, αλλά ο Ντέιβις ολοκλήρωσε από τα 6,75 ένα επιμέρους σκορ 6-15 της Βαλένθια, με το οποίο όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά βρέθηκε στο 36΄ στο +6 (64-70). Ωστόσο, Χεζόνια, Γιουλ από την περιφέρεια και Ταβάρες κοντά στο καλάθι επανέφεραν προς στιγμή την τάξη, γράφοντας στα 3΄΄ για τη λήξη το 82-79. Η Ρεάλ, πάντως, υπολόγιζε δίχως τον Χάρπερ, ο οποίος στην εκπνοή ευστόχησε σε ένα ασύλληπτο τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 82-82 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν… όρεξη για νέο θρίλερ, όπως το πρόσφατο με την Αναντολού Εφές που κρίθηκε στις 4 παρατάσεις, και με ένα επιμέρους σκορ 14-4 «καθάρισαν» τον αγώνα.