Stoiximan Basket League, Καρδίτσα – Άρης 80-71: Τεράστια νίκη με ηγέτη τον Μπιουκάναν – Δείτε βίντεο

Η Καρδίτσα υποδέχτηκε τον Άρη στο κλειστό «Γιάννης Μπορούσης» για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με τελικό σκορ 80-71, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τη λήξη.

Με αυτόν τον τρόπο η Καρδίτσα ανέβασε το ρεκόρ στο 4-10 και ο έριξε τον Άρη στο 7-7.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyepoy2a2z1d)

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και έδειξαν από νωρίς το πως θα εξελιχθεί η αναμέτρηση. Στα μέσα της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 14-11 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε 23-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες της Καρδίτσας φάνηκαν να αποκτούν σιγά σιγά το πάνω χέρι, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στο 5:37 πριν το τέλος στους 10 πόντους (34-24) και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο 44-38.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένοι και αφού στα μέσα της περιόδου πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 50-48 (5:51). Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι, με το σκορ να φτάνει στο 30′ το 59-58 υπέρ της Καρδίτσας.

Η τοπική ομάδα φάνηκε να διατηρεί τον ρυθμό της και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, εκεί όπου ο Μπιουκάναν στο 7:05 έκανε με τρίποντο το 65-60. Η απόσταση ανάμεσα στην Καρδίτσα και τον Άρη παρέμεινε σε αυτή τη διαφορά για το μεγαλύτερο κομμάτι της περιόδου. Στο 3:24 το σκορ έφτασε στο 74-65 ενώ στο 2:21 έφτασε στο 75-65.

Ενώ το ματς φαινόταν ότι θα λήξει ήρεμα, ο Γκάλινατ αποφάσισε να κλέψει τη μπάλα για να μειώσει, πράγμα που προκάλεσε την έντονη αντίδραση από τους γηπεδούχους και τα αίματα άναψαν, χωρίς όμως να λάβουν μεγάλες διαστάσεις. Τελικά ο αγώνας έληξε 80-71.