Αθλητισμός

Basketball Champions League, Περιστέρι bwin-Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-77: Λύγισε στο φινάλε της παράτασης

Θρίλερ είχαμε στην πρεμιέρα της φάσης του 16 του BCL στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου. Τελικά το Περιστέρι Bwin ηττήθηκε στην παράταση με 77-75, αφού ο Σμιθ σκόραρε για τρεις, 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyn7eejwhrwp)

Για την ομάδα του Καντζούρη ο Σμιθ είχε 22 πόντους με 6 ασίστ, ενώ στον αντίποδα ο Ντάνγκουμπιτς μέτρησε 13 πόντους, όσους ο Χαντς και ο Γουίλιαμς, ενώ ο Τόμπσον είχε 16 με 8 ριμπάουντ. Διπλός Ράγκλαντ με 10 πόντους και 12 ασίστ.

To Περιστέρι Bwin μπήκε εξαιρετικά στο ματς, με τον Ντάνγκουμπιτς να γράφει το 7-0 με τρίποντο κόντρα στη Χάποελ. Ο Τόμπσον έκανε το 16-9 για την ομάδα του Σπανούλη. Με τον Ράγκλαντ, το Περιστέρι ξέφυγε με 10 πόντους για το 20-10 στο 7′. Ο Μήτρου Λονγκ σκόραρε για το 26-14 στο 9′.

Ο Χαντς επέστρεψε δριμύτερος από τον τραυματισμό του και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, κάνοντας το 43-27 στο 17′. Η ομάδα του Καντζούρη κατάφερε να μειώσει με τον Λεμάρ για το 43-24, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 46-36 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι σούταρε με 16-23 δίποντα στο ημίχρονο.

H Xάποελ πλησίασε στους δύο πόντους χάρη στις βολές του Λεμάρ που έκανε το 54-52 στο 28′. Ο Κάρινγκτον ισοφάρισε για το 54-54, ένα λεπτό πριν τη λήξη της τριτης περιόδου, ενώ πέρασε μπροστά με τον Λεμάρ με επιμέρους 20-8 στην τρίτη περίοδο.

Ο Τσατσασβίλι σκόραρε από κοντά για το 54-59. Το ματς έγινε θρίλερ και ο Σμιθ έκανε το 62-66 στο 38′. Ο Γουίλιαμς έκανε λάθος στα 35 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Γουίλιαμς κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Ράντολφ στα 16 δευτερόλεπτα. Ο Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ στα 2.1 δευτερόλεπτα για το τέλος και ισοφάρισε για το 66-66.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyn77ix46s5t)

O Σμιθ έγραψε το 66-71 στο 42′. O Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 71-71. Ο Tζόνσον έκανε το 71-74 στο 44′. Ο Τόμπσον μείωσε σε 73-74, ενώ ο Ράγκλαντ έκανε το 75-74 στα 16 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66, 75-77 (παρ.)