Ολυμπιακός: Πετάει για Ελλάδα ο Καμπράλ μετά τον αποκλεισμό του Πράσινου Ακρωτηρίου στο Κόπα Άφρικα

Το αεροπλάνο για την Ελλάδα θα πάρει άμεσα ο Ζοβάνε Καμπράλ για να τεθεί στη διάθεση του Κάρλος Καρβαλιάλ στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ του Ολυμπιακού ήταν βασικός και αγωνίστηκε 87 λεπτά για το Πράσινο Ακρωτήριο στον προημιτελικό με τη Νότια Αφρική, όμως η εθνική του αποκλείστηκε με 2-1 στα πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του του Κόπα Άφρικα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.

Το παιχνίδι «κόλλησε» στην ισοπαλία δίχως σκορ (0-0) τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση και στη «ρώσικη ρουλέτα» καθάρισε ο τερματοφύλακας της Νότιας Αφρικής.

Ο Ρουνουέν Ουίλιαμς απέκρουσε 4/5 πέναλτι των ποδοσφαιριστών του Πράσινου Ακτωτηρίου και έστειλε τη χώρα του στα ημιτελικά.

Πηγή: Gazzetta.gr