Αθλητισμός

EuroLeague: H βαθμολογία μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού και της Μπαρτσελόνα και τα «διπλά» Μονακό και Ζαλγκίρις

Η κανονική περίοδος στη EuroLeague μπαίνει στην τελική ευθεία και ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί της Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 16-10, ρίχνοντας τους Τούρκους στο 15-11 ενώ απομένουν οκτώ αγωνιστικές για το φινάλε της regular season, κάνοντας τεράστιο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs. Μάλιστα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε την ευκαιρία της στο φινάλε να καλύψει ή να ισοφαρίσει τη διαφορά της ήττας στην Κωνσταντινούπολη (83-69) όμως η Φενέρ κράτησε το +14, όπερ σημαίνει ότι θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με το «τριφύλλι».

Παναθηναϊκός AKTOR-Φενέρμπαχτσε 74-63
Σε μία βραδιά που τα τρίποντα του… γύρισαν την πλάτη (2/12) και ο Κώστας Σλούκας έμεινε καθηλωμένος στην εξέδρα με τραυματισμό, ο Παναθηναϊκός είχε τα αμυντικά αντανακλαστικά για να… αρπάξει τη νίκη από τα χέρια της Φενέρ. Η «πράσινη» άμυνα ενεργοποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο, χαρίζοντας ένα επιμέρους σκορ ανατροπής 25-9 στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, τη στιγμή που οι Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έβγαζαν την απαιτούμενη ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ, για να δώσουν τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος στον Κέντρικ Ναν στον… επίλογο και να «καθαρίσουν» τη Φενέρ.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ο Αμερικανός γκαρντ με 23 πόντους, ενώ ο Ματίας Λεσόρ φλέρταρε με το νταμπλ νταμπλ (13π., 8ρ.). Από την τουρκική ομάδα, πάλεψε ο Τζόναθαν Μότλι με 16 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έγινε απόψε ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία της Euroleague που έσπασε το φράγμα των 2.000 ασίστ, πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, αλλά και 3 λάθη. Στο… μηδέν έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννη στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, όπως και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Panathinaikos-Fenerbahce | Round 26 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μπαρτσελόνα-Άλμπα 93-77

Η Μπαρτσελόνα παρέσυρε στον ρυθμό της την Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 93-77 για την 26η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 29-12 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το 51-39 του ημιχρόνου σε 80-51 στο 30′, φτάνοντας στην εύκολη νίκη και παραμένοντας στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ηγήθηκε της Μπαρτσελόνα στην άνετη νίκη επί της Άλμπα, σημειώνοντας 18 πόντους με 4/6 βολές, 7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19:04.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-39, 80-51, 93-77.