La Liga: «Δώρο» της Μπιλμπάο στη Ρεάλ, 3-2 την Τζιρόνα – Δείτε τα γκολ

Η Αθλέτικ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Τζιρόνα, επικράτησε 3-2 και βρέθηκε στο -2 από την τετράδα της LaLiga. Οι Βάσκοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους Καταλανούς, κάνοντας παράλληλα και… δώρο στη Ρεάλ, μιας και η «Βασίλισσα» διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας.

Ο Μπερενγκέ στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Τσιγκάνκοβ στο 49′ έφερε το ματς στα ίσα. Οι Βάσκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, κυριάρχησαν και με γκολ των Μπερενγκέ στο 56′ και Γουίλιαμς στο 60′ πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Ερικ Γκαρθία στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2 για την Τζιρόνα, η οποία προσπάθησε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

ATHLETIC CLUB 3 - 2 GIRONA FC | RESUMEN LALIGA EA SPORTS

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της LaLiga έχουν ως εξής:

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-1
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λας Πάλμας 5-0

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0